Definicja szkoły promującej zdrowie

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy
z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:

• systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne
    i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
  • wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników
    w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Model Szkoły Promującej Zdrowie

Standardy szkoły promującej zdrowie

1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
  2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli
    i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
  3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz dąży do poprawy jej skuteczności.
  4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

Staramy się kształtować zachowania prozdrowotne i popularyzować zdrowy styl życia. Oto kilka działań, które zrealizowaliśmy w poprzednich latach oraz planujemy na ten rok szkolny:

• „Śniadanie na trawie” wspólne zjedzenie zdrowego śniadania
  • Światowy Dzień Mycia Rąk – 15 października (17.10.2022)
  • Dzień Zdrowego Śniadania- 8.11.2022 r.
  • akcja „Lżejsze plecaki” – wykorzystanie podręczników z zasobów biblioteki szkolnej
  • akcja pod hasłem „NIE dla chipsów i coli”
  • akcja „Nie dla energetyków”
  • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
  • zdjęcie z wakacji „Pamiętajcie o ogrodach”-  P. Matuszewska i P. Zdanowska
  • zadanie dla nauczycieli : wykonanie zdjęcia: „Moje ulubione zdrowe danie”
  • „Tydzień zrównoważonego transportu” oraz „Dzień dwóch kółek”
  • Festiwal Piosenki o Zdrowiu
  • konkurs plastyczny o zasięgu rejonowym
  • piknik rodzinny
  • imprezy Dzieci – Rodzicom
  • rambit sportowy dla uczniów klas III, IV, V
  • akcja „Dbamy o zdrowie prosto siedząc i ładnie chodząc”
  • przedstawienie prezentacji ze strony internetowej szkoły „Nie jedz śmieci „
  • klasa Ia – uczniowie przynoszą słodycze tylko raz w tygodniu w środę oraz do picia tylko wodę
  • konkurs wiedzy o szkodliwości palenia papierosów, gazetka szkolna z okazji Światowego Dnia Bez Papierosa
  • akcja „Starsi uczą młodszych” – uczniowie starsi uczą młodszych o zdrowym stylu życia
  • projekt „Umiemy wybierać” – wykonanie prac plastycznych o wartościach pokarmowych wybranych produktów

Działania w ramach Szkoły Promującej Zdrowie do lutego 2020 r. znajdują się na archiwalnej stronie szkoły.

PREZENTACJE

KALENDARIUM SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

14 lipca 2011r. Kapituła powołana przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty przyznała Szkole Podstawowej nr 7 w Siedlcach Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

23 listopada 2016 r. Siedlecka SIÓDEMKA otrzymała Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Jesteśmy PIERWSZĄ SZKOŁĄ PROMUJĄCĄ ZDROWIE w naszym MIEŚCIE, która osiągnęła taki sukces.

Krajowy Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie jest gratyfikacją za wieloletnią, systemową i kreatywną pracę szkoły na rzecz promowania zdrowia wśród społeczności szkolnej i lokalnej.

SZKOLNI KOORDYNATORZY

Hanna Sieczkowska      hannasieczkowska.sp7@gmail.com
Bożena Kotowska         bozenakotowskasp7@gmail.com

SKŁAD ZESPOŁU PROMOCJI ZDROWIA

B. Przedlacka,  H. Pieńkowska, A. Kordys,
E. Hawryluk-Riccardiello, I. Woźniak,
M. Stańczuk, A. Kuśmierczyk, J.  Kowalczyk,
M. Dziewulska, G. Karasek, G. Chazan,
J. Chibowska, M. Kłosińska, M. Zagalska,
H. Michalik, M. Matuszewska, B. Mazur,
K. Kłosek, J. Kowalik

ZDROWE ŚNIADANIA

Wprowadziliśmy w naszej szkole „Zdrowe śniadanie”. Podczas tej akcji dzieci przynoszą do szkoły owoce, aby wspólnie z innymi dziećmi jeść je podczas przerw na drugie śniadanie.

Serdecznie zachęcamy do udziału w akcji, ponieważ owoce zawierają dużo witamin i dzięki nim będziemy zdrowsi.

REALIZACJA ZADAŃ

Wykaz aktywności dotyczących promocji zdrowia