Po prostu Tata, czyli Dzień Ojca w bibliotece

Po prostu Tata, czyli Dzień Ojca
w bibliotece
❤👮🏼♂️👨🏼🍳👨🏼🚒🦹🏼♀️👨🏼🎨⛹🏼♂️❤
„A mój tata wcale nie jest Batmanem i nie biegnie na siłownię nad ranem…” Irena Landau, „Piosenka o tacie”
23 czerwca podziękujcie swoim Tatusiom za trud, jaki wkładają w Wasze wychowanie, za miłość, obecność, cierpliwość… Po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzony był w 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton w USA. Przyszłą tradycję zapoczątkowała Sonora Smart Dodd, która chciała uczcić pamięć ojca, weterana wojny secesyjnej. Jej tato po śmierci żony samotnie wychowywał sześcioro dzieci. Dopiero w 1972 roku prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił w Stanach Zjednoczonych Dzień Ojca. W Polsce święto to obchodzimy od 1965 roku.
To mój tata
Kto obok mamy na zdjęciu stoi?
Kto się niczego w świecie nie boi?
Kto tak samochód pewnie prowadzi?
Kto z każdą sprawą sobie poradzi?
Kto może podnieść ciężar nad siły?
Kto jest dla wszystkich niezmiennie miły?
Kto opowiadać umie najładniej?
Kto w mig zagadkę każdą odgadnie?
Kto wszystko w domu umie naprawić?
Kto tak się ze mną potrafi bawić?
Kogo tak bardzo zajmuje praca?
Kto czasem późno do domu wraca?
Kto mnie w niedzielę do zoo bierze?
Kto mnie i mamę kocha najszczerzej?
Jedna jest tylko odpowiedź na to:
to ty z pewnością, kochany tato!
Marcin Brykczyński
Zdjęcie taty z córką
Tata jest dla świata tylko tatą, ale dla swojego dziecka bardzo często bywa całym światem. Ojcowie nie kochają wcale mniej niż mamy, oni są jak mama, tyle że wąsata. Zdaniem włoskiego pisarza, publicysty i nauczyciela Alessandro D’Avenia, aby stać się ojcem, „trzeba przeczytać dużo książek, mieć przynajmniej jedno dziecko i siłę podobną do boskiej”.
Chcemy dziś Wam opowiedzieć o najnowszej książce Renaty Piątkowskiej „Po prostu Tata”, która ukazała się w czerwcu br. w Wydawnictwie Literatura. Znajdziecie w niej opowieści o ojcach – mądrych, odważnych, silnych, kochających, gotowych dla swojego dziecka do największych poświęceń. Jeden z nich wydobył synka z ruin zawalonej szkoły. Chłopczyk przeżył, bo wierzył, że tata nie zostawi go samego, i nie zawiódł się. Pochodzący z Pakistanu tata imieniem Adil po śmierci żony emigrował wraz z małą córeczką Jasmin do Wielkiej Brytanii. Pracował tam w pocie czoła jako śmieciarz, by zapewnić dziewczynce godne życie w nowej ojczyźnie. A o jeszcze innym ojcu syn powiedział: „Niektórzy nie wierzą w superbohaterów, ale oni nigdy nie poznali mojego taty!”. Krystian Hanke, autor projektu „Tatowanie”, dziennikarz Radia 357, napisał o książce „Po prostu Tata” tak: „Niepotrzebna czapka policyjna czy hełm strażacki, żeby tata został bohaterem. Taki w zwykłych dżinsach i okularach też może nim być. Codziennie. Ten zbiór opowiadań dla dzieci wzruszy niejednego ojca, innym otworzy oczy, jeszcze innych wesprze na duchu. Może zastąpić bajkę na dobranoc i cały zestaw poradników pełnych teorii rodzicielskich”.
Znani książkowi tatusiowie to m.in. ojcowie Mikołajka, Kleofasa, Gotfryda, Euzebiusza, tata Kacpra, tata Kuby i Buby, tata Koszmarnego Karolka, tata Ignacy Borejko, tata Duni, tata Tsatsikiego, tata Miśka, tata ryjówki Florki a także Tatuś Muminka… Pamiętacie jeszcze jakichś literackich tatusiów?
Z okazji dzisiejszego święta przygotowałyśmy wybór cytatów o byciu ojcem. Jaki powinien być idealny tata? Które wspomnienia z Waszego dzieciństwa łączą się z ojcem? I co to właściwie znaczy być tatą? Czy czytając poniższe zdania, odnajdziecie w nich podobieństwo do Waszych relacji z Tatą?
Najpiękniejsze cytaty o ojcostwie:
❤ „Tata jest jak mama. Tyle że wąsata”. Renata Piątkowska, „Po prostu Tata”
❤ „– A co, jeśli nadejdzie noc?
– Jeśli nadejdzie noc, to tuż po niej przyjdzie dzień.
– A co, jeśli się zgubię?
– Jeśli się zgubisz, to i tak dokądś dojdziesz.
– A jeśli się przewrócę?
– Jeśli się przewrócisz, bądź dzielny i nie bój się łez”. Astrid Desbordes, „Co mi powiedział tata”
❤ „Tata to naprawi. Od tego są ojcowie. Od naprawiania rzeczywistości”. Rick Yancey, „Piąta fala”
❤ „Każdy może być ojcem, ale trzeba być wyjątkowym, żeby być tatą”. Anne Geddes
❤ „Myślisz, że umarli, których kochaliśmy, naprawdę nas opuszczają? Myślisz, że nie przypominamy sobie ich najdokładniej w momentach wielkiego zagrożenia? Twój ojciec żyje w tobie, Harry, i ujawnia się najwyraźniej, kiedy go potrzebujesz”. J.K. Rowling, „Harry Potter i więzień Azkabanu”
❤ „Jeszcze przez chwilę Myszka myślała nad tym, czy każdy tata tak biega lub czai się za drzwiami, obserwując dzieci, ale tego problemu nie umiała rozwiązać, gdyż nie znała innych ojców. Przypuszczała, że wszyscy są tacy sami. Biegają, śpieszą się i stale trzeba do nich tęsknić i marzyć o chwili, gdy przystaną blisko, bliziutko i wezmą za rękę. Myszka nie wiedziała, czy taka chwila kiedyś nadejdzie”. Dorota Terakowska, „Poczwarka”
❤ „Tata, ojciec… Jak człowiek staje się ojcem? Trzeba przeczytać dużo książek, mieć przynajmniej jedno dziecko i mieć siłę podobną do boskiej”. Alessandro D’Avenia, „Biała jak mleko, czerwona jak krew”
❤ „Ojciec powinien dawać dzieciom więcej niż bierze”. Rick Riordan, „Ukryta wyrocznia”
❤ „Wystarczy, że zagwiżdżesz, a tata przybędzie Ci na ratunek – mawiał, kiedy byłam mała i czegoś się bałam. I strach mijał jak ręką odjął, chociaż nie umiałam gwizdać”. Giulia Carcasi, „Tyle jest gwiazd. Alice”
❤ „Ojciec uważał, że książki, której nie ma się zamiaru czytać powtórnie, nie warto czytać po raz pierwszy. Mądra ta zasada zupełnie nie przeszkadzała mu pochłaniać wszystkiego, co wpadło w rękę”. Maria Pruszkowska, „Przyślę Panu list i klucz”
❤ „Tatuś Muminka tęsknił za swoją rodziną i za swoją werandą. Wydało mu się nagle, że dopiero tam będzie miał tyle przygód i będzie tak wolny, jak powinien być prawdziwy tatuś”. Tove Jansson
Zapraszamy do wysłuchania piosenki w wykonaniu Aldeberta – „La vie c’est quoi?” („Powiedz tato, czym jest życie?”):
www.youtube.com
A tu znajdziecie „Piosenkę o tacie” w wykonaniu ZoZi – „Mój Tata”:
www.youtube.com

Źródło zdjęcia: https://www.pinterest.pt/pin/388928117798599041/

Wszystkiego najlepszego dla każdego Taty! Poproście Waszych Tatusiów: „Tato zabierz mnie do biblioteki. Poczytaj mi, Tato!!!”

Opracowanie: Agata Kuśmierczyk i Maria Stańczuk