Sprawozdanie z realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Piękna Nasza Polska Cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Piękna Nasza Polska Cała jest niezwykle cenną inicjatywą podjętą z okazji, jakże ważnej dla naszego kraju, 100 rocznicy odzyskania niepodległości. To dzięki takim działaniom najmłodsze pokolenie może w przystępny sposób zapoznać się z historią
i tradycjami naszego kraju. Żyjemy w wolnej Polsce, ale nie zawsze tak było, dlatego też musimy uświadamiać to dzieciom, żeby pamięć o poległych za naszą wolność nigdy nie zginęła.
     Kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno, folklor
i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej dzieci – główne cele tego projektu -uważamy za nadrzędne w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży w naszym kraju, dlatego też zdecydowaliśmy się na udział w realizacji tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom młode pokolenie będzie wiedziało jak ważne jest pielęgnowanie spuścizny narodowej.
     Jednocześnie chcemy zaznaczyć, że wraz z zakończeniem projektu nie kończymy działań, które zaszczepią w naszych dzieciach miłość do Ojczyzny i poczucie tożsamości narodowej. Mamy świadomość tego, iż to my, nauczyciele, jesteśmy głównymi odpowiedzialnymi za patriotyczne postawy młodego pokolenia.
Projekt realizowany był przez klasę Id.
W ramach projektu zrealizowaliśmy następujące zadania:
1. Zorganizowanie Kącika Piękna nasza Polska cała.
2. Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.
3. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej „Katechizm polskiego dziecka Władysława Bełzy”.
4. Zorganizowanie wycieczki- Szlakiem historii – „Pałac Ogińskich”.
5. Praca plastyczna – Herb Naszego Miasta.
6. Barwy mojej ojczyzny.
7. 11 listopada 102 rocznica odzyskania niepodległości.
8. Tydzień dla Niepodległej.
9. Według przepisu Babci lub Dziadka.
10. Tradycje i zwyczaje wielkanocne uczniów klasy Id – stworzenie prezentacji multimedialnej
       ze zdjęć uczniów, zadanie wykonywane było w czasie nauczania zdalnego.
11. „A ja kocham moje miasto”. Dzieci malowały kredą laurkę dla swojego miasta.
12. „W starodawnym kinie” – z okazji „Dnia Dziecka” w klasie został zorganizowany pokaz
       starych filmów.
      Projekt „Piękna Nasza Polska Cała” z początku był wyzwaniem, który z realizacją kolejnych zadań zmienił się w niezwykłą, radosną przygodę. Dzięki, której mogliśmy bliżej poznać nasz kraj. Dziękujemy Pani Ludmile Fabiszewskiej za to, że zabrała nas w tą niezwykłą podróż. Dziękujemy za pomysł. Najfajniejsze w projekcie „Piękna Nasza Polska Cała” jest to, że realizując zadania, każdy mógł się wykazać. Nie było lepszych czy gorszych. Wszyscy graliśmy do jednej bramki. Byliśmy jedną wielką drużyną „Biało- czerwonych”. Dzieciaki chętnie i z radością odkrywały to, co jeszcze było im nieznane. Byliśmy i jesteśmy dumni z bycia Polakami.
Opracowanie: Izabela Talacha