Lekcja otwarta na zajęciach „Od kodowania do programowania”

Celem lekcji otwartej jest współpraca pomiędzy nauczycielami, co sprzyja wymianie osobistych doświadczeń i pozwala wzbogacić warsztat metodyczny każdego z nas. W ten sposób można uzyskać wymierne korzyści w postaci na przykład nowych pomysłów na prowadzenie zajęć. W ramach dzielenia się wiedzą i doświadczeniami z innymi nauczycielami 2 grudnia 2022 roku w naszej szkole odbyła się taka lekcja. Tematem przewodnim zajęć był „Genibot” – robot do nauki kodowania offline i online.

Genibot to niezwykle uniwersalny, wyposażony w wiele funkcji robot edukacyjny do nauki programowania. Genibot otwiera dzieciom drzwi do świata nowoczesnych technologii i edukacji w nurcie STEAM (science, technology, engineering, art, maths). Zachęca do eksperymentowania i poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Praca z robotem to ogromne korzyści dla dziecka, świetna zabawa, która rozwija miękkie kompetencje takie jak: logiczne, algorytmiczne myślenie, czy zadaniowe podejście do stawianych problemów.

Poprzez organizację takich przedsięwzięć, ważne jest osiągnięcie efektów dla ucznia, nauczyciela oraz dla szkoły. Dzięki tym zajęciom uczniowie mieli stworzone możliwości do współdziałania w grupie rówieśniczej, wyrażania swoich emocji i logicznego myślenia.

Współpraca pomiędzy nauczycielami sprzyja wymianie osobistych doświadczeń i pozwala wzbogacić warsztat metodyczny każdego nauczyciela, tak obserwującego zajęcia, jak i prowadzącego je. W ten sposób można uzyskać wymierne korzyści w postaci nowych pomysłów na prowadzenie zajęć. A dzielenie się doświadczeniem i wiedzą jest podstawową funkcją każdej szkoły. Korzyści z tego wypływające podnoszą jakość pracy naszej placówki, tworząc przy tym miłą serdeczną atmosferę.

Serdecznie dziękuję za udział w zajęciach. Izabela Talacha