Barbórka

4 grudnia jest szczególnym dniem, w którym swoje święto obchodzą górnicy. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę w kopalni, w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia w trakcie których dzieci obejrzały film o tym jak świętowana jest w Polsce Barbórka. Poznały tradycje i zwyczaje związane z Dniem Górnika, legendę o św. Barbarze i o Skarbniku – Duchu kopalni. Dowiedziały się na czym polega praca górnika i dlaczego jest tak niebezpieczna. Była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy na temat zawodu górnika. Dzieci dowiedziały się też, jak nazywa się czapka górnika, jak wygląda mundur galowy górnika, godło górnicze (kupla: perlik i żelazko) i flaga oraz usłyszały fragment hymnu górniczego. Poznały też historię powstania węgla i jego wykorzystanie w przemyśle. Mieli też okazję zobaczyć grudki węgla kamiennego, dotykać je, wrzucić do naczynia z wodą, określić właściwości węgla (czarny, twardy, brudzi, w wodzie nie znika – nie rozpuszcza się). Na koniec wykonaliśmy piękne prace plastyczne – czapkę górnika oraz górnika.

Opracowanie: M. Zwolińska, A. Mościcka, I. Bajdak