XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”

XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
pod hasłem:
„Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”
📚📕📗📘📙😺🐶🐻🐴🐾🦉

30 maja, w minioną sobotę, rozpoczął się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który potrwa do 7 czerwca. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi są Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska. Temat przewodni XIX OTCD to oczywiście zwierzęta. Tegoroczny Tydzień Czytania Dzieciom odbędzie się po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej, a materiały związane z nim są udostępnione na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl
Gośćmi XIX Tygodnia Czytania Dzieciom będą popularni autorzy i artyści, a także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze. Nie zabraknie „poczytanek”, pogadanek i konkursów!
W sobotę, 30 maja, pierwszy dzień Tygodnia Czytania Dzieciom zaczął się od spotkania z Doktorem Dolittle i Edytą Jungowską. Popularna aktorka nagrała znakomity audiobook na stulecie znanego dzieciom na całym świecie wspaniałego doktora zwierząt. Audiobook powstał na podstawie powieści Hugh Loftinga pod (nowym) tytułem „Doktor Dolittle i jego zwierzaki” w nowym przekładzie jednego z najwybitniejszych polskich tłumaczy, Michała Kłobukowskiego.
Kolejne dni tygodnia będą poświęcone różnym gatunkom zwierząt.
W programie między innymi:
 31 maja (niedziela) – Dzień psa 🐕🦺🦮🐕.
 1 czerwca (poniedziałek) – Dzień ptaków 🦉🐦. Pan Poeta opowie o ptakach, pisarz Marcin Kozioł – o konkretnym ich gatunku – puchaczach.
 2 czerwca (wtorek) – Dzień kota 😺🐈. Małgorzata Kur przedstawi bohaterskie koty opisane w książce „Kot na medal”.
 3 czerwca (środa) – Dzień z żubrem. Naukowiec i pisarz, dr Tomasz Samojlik opowie o żubrach, ich obyczajach i historii – wyginięciu oraz restytucji w Puszczy Białowieskiej, zaprezentuje też serię swoich książek o Żubrze Pompiku.
 4 czerwca (czwartek) – Dzień niedźwiedzia 🐻. Łukasz Wierzbicki będzie mówił o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze książki „Dziadek i niedźwiadek”. Autor opisał w niej wojenne losy polskich żołnierzy i ich pupila – niedźwiedzia.
 5 czerwca (piątek) – Dzień z owadami 🦋🐝🐞. Będzie on znakomitym pretekstem do zaprezentowania obchodzącego 75-lecie magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Oprócz tego dowiecie się sporo o wielu pszczelich obyczajach, a nawet będziecie mogli zajrzeć do ula!
 6 czerwca (sobota) – Dzień wilka. Gościem tego dnia będzie m.in. Adam Wajrak ze swoją książką „Wilki”.
 7 czerwca (niedziela) – Dzień konia 🐎. Urszula Kowalczuk będzie mówić m.in. o jego wpływie na polski język, przedstawi swoje dwutomowe kompendium „Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”.
Szczegółowy program XIX OTCD można znaleźć na stronie:
program-link
Pod hasłem MULTIMEDIA w okienku na poniżej podanej stronie organizatorzy zamieszczać będą premierowe nagrania z Facebooka Fundacji, prezentujące kolejne wydarzenia i literackie spotkania. Ostatni filmik odtwarza się jako pierwszy. Do konkretnego filmiku przejść można za pomocą ikonki „hamburgera” (trzy poziome kreski) w prawym górnym rogu okienka:
multimedia
Zapraszamy do odwiedzin!!!

Nauczyciele bibliotekarze

Źródło zdjęcia:
https://calapolskaczytadzieciom.pl/wp-content/uploads/2020/05/xix_otcd_plakat_A3_720.jpg