Wspólne kroki w Cyberświecie

Szanowni Państwo,
w terminie od 16 września do 10 grudnia 2021 roku Państwa dzieci wezmą udział w realizacji programu profilaktycznego Wspólne kroki w Cyberświecie. Program został opracowany przez zespół doświadczonych profilaktyków współpracujących z Fundacją Poza Schematami. Składa się on z jedenastu 45-minutowych zajęć lekcyjnych, prowadzonych z częstotliwością raz w tygodniu oraz jednego dwu i półgodzinnego wspólnego spotkania dzieci, rodziców i opiekunów, do udziału w którym serdecznie Państwa zapraszam.
Głównym celem programu profilaktycznego Wspólne kroki w Cyberświecie jest ukształtowanie wśród dzieci wiedzy i umiejętności, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych, a także chronią przed uzależnieniem od nich. Zajęcia zostaną poświęcone zatem nie tylko zagadnieniom związanym z zasadami bezpiecznego i rozważnego używania mediów elektronicznych, ale i rozwijaniu ważnych umiejętności dzieci, takich jak komunikacja, radzenie sobie z emocjami czy trudnymi sytuacjami. Jednym z elementów programu profilaktycznego Wspólne kroki w Cyberświecie są zadania domowe do wykonania przez dziecko przy pomocy rodzica lub opiekuna. Ich celem jest utrwalenie wiedzy i ćwiczenie umiejętności niezbędnych do bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych. W związku z tym dziecko może się do Państwa zwracać z prośba
o pomoc przy wykonaniu różnych zadań. Wszystkie badania potwierdzają, że skuteczność działań profilaktycznych, chroniących dzieci przed zagrożeniami, zależy od poziomu zaangażowania dorosłych osób z najbliższego otoczenia dziecka. Państwa udział i pomoc w tym obszarze są więc bezcenne. Nasza współpraca znaczenie ułatwi dzieciom przyswojenie i utrwalenie poruszanych podczas zajęć treści, które w takiej sytuacji mają szanse wykształcić właściwe nawyki użytkowania mediów elektronicznych i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach.
Współpraca w trakcie trwania programu będzie sprowadzała się do następujących działań:
• pomoc w wykonaniu zadań domowych – raz w tygodniu dzieci otrzymają do wykonania w domu jedno zadanie w specjalnym zeszycie ćwiczeń, które otrzymają na pierwszych zajęciach cyklu (zadania, które będą wymagały pomocy Rodziców i Opiekunów zostały w ww. zeszycie zaznaczone na zielono)
• zwrócenie uwagi na informację zwrotną od nauczyciela, która pojawi się w zeszytach ćwiczeń po piątych zajęciach;
• udział w spotkaniu podsumowującym program – zajęcia odbędą się na terenie szkoły, w trakcie spotkania będziemy się wspólnie bawić z dziećmi w grę interakcyjną zawierająca elementy utrwalające zdobyte poprzez udział w programie Wspólne kroki w Cyberświecie wiedzę i umiejętności.
Ponadto otrzymają Państwo publikację skierowaną do rodziców i opiekunów Wspólne kroki w Cyberświecie. Poradnik dla rodziców i opiekunów. Gorąco Państwa zachęcam do zapoznania się z tym ciekawym i pomocnym materiałem. Jeżeli nasuną się Państwu pytania, proszę o kontakt. Program merytoryczny zajęć dostępny jest do wglądu. Z góry dziękuję za Państwa zaangażowanie.

Koordynator projektu – Klaudyna Kłosek