Świat Książki

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła ” – tak o czytaniu książek powiedziała Wisława Szymborska, zaś Umberto Eco zauważył, że „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Książki odgrywają w naszym życiu ogromną rolę. Pogłębiają naszą wiedzę, wspierają w rozwoju zainteresowań czy przygotowywaniu się do wyższego etapu edukacji. Wszystko, co czytamy, pozostawia w naszych umysłach różnorodne informacje, poszerza nasze horyzonty i pomaga zrozumieć świat. Książki dostarczają nam wiedzę o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.

W świetlicy szkolnej to właśnie książce poświęciliśmy zajęcia, które obejmowały elementy wiedzy o niej, przypomnienie pojęć takich jak: autor, ilustrator, druk, nakład, korektor, redaktor, grafik, drukarnia. Dzieci poznały historię książki począwszy od powstania papieru, pisma, druku, po współczesną pracę nad książką elektroniczną. Świetliczaki obejrzały prezentację multimedialną, przedstawiającą powyższe zagadnienia. Prezentowały swoje ulubione książki, wykonywały zakładki. Czytajmy codziennie razem z dzieckiem, ponieważ takie czytanie jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowania, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.

Opracowanie: M. Zwolińska, I. Bajdak