Podsumowanie Tygodnia Kreatywności

W dniach od 15 do 23 września w naszej szkole trwał Tydzień Kreatywności. Zapoczątkowały go obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. To święto kreatywności, odwagi, zabawy, odkrywania swoich talentów i pokonywania trudności obchodziliśmy w naszej szkole po raz pierwszy, wraz z 19,099,795 szkół ze 189 państw!!! Tego dnia większość uczniów i pedagogów przyszła do szkoły w strojach w kropki, groszki i grochy.
Podczas Tygodnia Kreatywności nauczyciele języka polskiego, wychowawcy i inni czytali dzieciom i młodzieży książkę pt. „Kropka ” Petera H. Reynoldsa, od której wywodzi się obchodzony na świecie już po raz trzynasty Międzynarodowy Dzień Kropki. Historia bohaterki, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości, poruszyła serca słuchaczy. Uczniowie omawiali również treść wiersza Hanny Niewiadomskiej „Kropka”. Formułowali „Rady pani Kropki” oraz utrwalali zasady interpunkcji. Powstały „wierszyki z kropką w tle”. Dzieci uczestniczące w zajęciach Treningu Umiejętności Społecznych napisały opowiadanie terapeutyczne „Kropka”. Uczniowie chętnie podejmowali dyskusję na temat swoich predyspozycji i uzdolnień. Uczestniczyli w twórczej zabawie „Moje talenty i umiejętności”. Swoje mocne strony wypisywali też na kolorowych papierowych kółkach, które następnie umieszczali na wcześniej przygotowanym „Drzewie talentów”. Na lekcjach historii pod hasłem „Kropki w datach” uzupełniali daty ważnych wydarzeń historycznych. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i plastyki na swoich zajęciach zachęcali dzieci do tworzenia prac plastycznych z kropką w tle i przygotowali wystawki. Powstały niepowtarzalne dzieła sztuki, m.in. pod tytułem „Pomarańczowa kropka”, „Świat w kropki” i „kropkowe” zakładki do książek.
Kropka była też motywem przewodnim zajęć świetlicowych.. Dzieci tworzyły różnorodne prace plastyczne z kropką w roli głównej. Wielu uczniów obejrzało film o historii dziewczynki o imieniu Vashti, który powstał na podstawie książki P. H. Reynoldsa „The Dot” -„Kropka”. W świetlicy szkolnej kropki były wszędzie, na ubraniach, na twarzy, na dłoniach, na tablicy dydaktycznej… 16 września br. uczniowie przynieśli do szkoły drugie śniadanie, które jedli wspólnie na zielonym boisku w towarzystwie koleżanek, kolegów i nauczycieli. Ten posiłek miał być nie tylko zdrowy, ale i pomysłowy oraz… kropkowy. Dzieci wykorzystały do jego przygotowania jak najwięcej okrągłych, kojarzących się z kropką elementów, takich jak winogrona, pomidorki koktajlowe, rzodkiewki, pokrojone w talarki marchewki i banany, plasterki ogórka, rumiane jabłka, okrągłe ryżowe pieczywo. Okazało się, że zdrowy posiłek może być w kropki!!! Wszystkie zajęcia, które odbyły się w naszej szkole podczas Tygodnia Kreatywności, miały nie tylko dostarczyć dzieciom wiedzy, radości i zabawy, lecz również przypomnieć, że każde z nich jest wyjątkowe i posiada jakieś uzdolnienia. Uczniowie mogli pochwalić się swoimi talentami, zaś ci, którzy nie byli świadomi swoich zdolności, z pewnością je odkryli. Na wielu lekcjach rozmawiano o tym, jak ważna jest wiara w siebie i we własne możliwości oraz odwaga w prezentowaniu siebie i swoich pasji. Ten tydzień był dla wszystkich ciekawym przeżyciem, wspaniałą zabawą, uświadomieniem sobie jakie pokłady talentów i umiejętności w nas drzemią. I jak ważne jest, aby je odkrywać i rozwijać. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.