Najpiękniejsze książki o mamach dla dzieci w różnym wieku

Piękne cytaty o mamie na Dzień Matki

„Bo choćby nawet cały świat rzucał w ciebie kamieniami, to jeżeli mama stoi po twojej stronie, nic ci się nie stanie”. J. Moyes

Dzień Matki tuż tuż…. Z tej okazji chcemy Wam przedstawić dwa zestawienia najpiękniejszych książek dla dzieci o mamie i macierzyństwie… Zajrzyjcie do nich i sprawdźcie, jakie mamy można tam spotkać. Niektóre z tych książek stoją na naszych bibliotecznych półkach! 😊 Waszą szczególną uwagę chciałybyśmy zwrócić na książkę „Mama jest tylko jedna, a tu mamy wszystkie” autorstwa Raquel Diaz Reguera. Zawiera ona opisy 30 (!) różnych typów matek. Znajdziemy tam Mamę Optymistkę, której sposobem na wszystko jest optymizm i zaraźliwa radość, Mamę Na Czasie, która zna wszystkie nowinki i zalecenia dotyczące wychowania dzieci jeszcze przed ich narodzinami, Mamę Nie Usiedzi w Domu, dla której każdy pretekst jest dobry by wyjść z czterech ścian i wiele innych Matek… Jest też Mama Może się Przyda, Mama Kwoka, Mama Cztery Posiłki Dziennie, Mama Pogromczyni Smutków czy Mama Minimum Trojaczki. Każda mama jest inna, ma inny bagaż doświadczeń i przekonań, ale łączy je jedno – pragną zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo, szczęśliwe, pełne miłości dzieciństwo i dorastanie. Czytelnicy tej książki będą mieli okazję zajrzeć do torebki i lodówki każdej z 30 typów mam i możliwość zastanowienia się, który z nich reprezentuje ich mama. Opisy są zabawne i z przymrużeniem oka, a nam wydaje się, że każda mama to „mieszanka” tych wszystkich typów… A oto one, wymieniamy wszystkie 30 bez wyjątku:
• Mama Wrzeszczka
• Mama Ofiarna
• Mama Nowicjuszka
• Mama Teściowa
Chociaż mama jest tylko jedna, ale ileż musi odgrywać ról! Jest opiekunką, pocieszycielką, przytulaczką, masażystką, pielęgniarką, lekarką, kucharką, sprzątaczką, nauczycielką, naukowcem, trenerką, psycholożką, mediatorką, mechanikiem rowerów i samochodów dziecięcych, fryzjerką, wyprowadzaczką psów i opiekunką innych zwierząt, specjalistką od wszelkich spraw, sekretarką, menadżerką, baśniopisarką, lektorką, wróżką, animatorką zabaw, kierowcą, akrobatką, detektywem, krawcową… Czy o czymś zapomniałyśmy?! Znamy wiele literackich mam, na przykład mamę Basi, mamę Mikołajka, zadziwiająco spokojną mamę Koszmarnego Karolka, szaloną mamuśkę Tsatsikiego, mamę Czarodziejkę, potrafiącą ulepić z ciasta kawałeczek rożka, który odłamał się księżycowi, wesołą Mamę Mu, Matkę Polka, mamę Ulfa, która porzuciła smażenie kotletów i… została Indianką. Jest też Super M – supermama, superbohaterka… Taka, jak w książce Dawida Ryskiego „Super M”. Właściwie to każda mama jest superbohaterką – potrafi być w wielu miejscach naraz, wszystko naprawić, nauczyć magicznych sztuczek, zawsze pomóc, zaradzić wszystkim małym i dużym nieszczęściom! Wieczorami poskramia duchy, które zwykły czaić się pod łóżkiem lub w szafie, niczego się nie boi, a w dzień pędzi z prędkością światła, by ze wszystkim nadążyć. Mama silna, zaradna i wszechmocna. Odpowiadająca codziennie cierpliwie na setki pytań typu „Mamo, a dlaczego…?” Mama, która jest zawsze blisko, kocha najmocniej na świecie i potrafi robić rzeczy, o których innym się nawet nie śniło. Dzięki niej zwykłe przedmioty i wydarzenia stają się tajemnicze i niezwykłe. Mama jest genialną żonglerką, potrafi śpiewać jak anioł, jest wybitną malarką, dobrą wróżką, astronautką, najsilniejszą kobietą na świecie, jest wygodna jak fotel… A jakie super moce mają Wasze Mamy? Książki, które można obejrzeć pod poniższymi linkami, są często bardzo wzruszające, a wszystkie pięknie ilustrowane. Ukazują różne odcienie macierzyństwa. Bycie mamą to nie tylko zachwyty, uniesienia i radości. To ogromny trud, wyrzeczenia i dokonywanie wyborów. Bycie mamą to piękna, ale trudna przygoda. Taka na całe życie.
Linki do prezentacji:

Najciekawsze książki dla dzieci z mamą w roli głównej

„Nie pytajcie mnie, jak wyglądała moja matka: czy można opisać słońce? Z mamy promieniowało ciepło, siła, radość. Bardziej pamiętam te odczucia niż rysy jej twarzy. Przy niej śmiałem się i nic złego nie mogło mi się przytrafić”. Eric Emmanuel Schmitt
Jest mnóstwo pięknych cytatów o mamie i jej roli w życiu każdego dziecka. Z okazji Dnia Matki pragniemy też zaprezentować złote myśli dla mam i o mamach. Czytając je, pomyślcie ciepło i z miłością o swojej mamie! 😊
Link do cytatów:

30 pięknych cytatów o mamie na Dzień Matki

Źródło zdjęcia: http://www.poczytajdziecku.pl/2018/05/ksiazki-na-dzien-matki.html

Anna Bryłka-Chomka
Agata Kuśmierczyk