Najpiękniejsze książki o mamach dla dzieci w różnym wieku – postscriptum

Po prostu mama! ❤💖
Kto to jest mama? To ktoś na stałe, na zawsze, bez końca… – wyjaśniają mali rozmówcy w audycji Katarzyny Stoparczyk z cyklu „Dzieci wiedzą lepiej”. I mają rację… Bo, nawet gdy mamy już z nami nie ma, pozostają w nas jej dary – wsparcie, którego udzielała w ważnych momentach, wiara, którą w nas pokładała i miłość. Opowiem Wam dziś o mamach. Mamach zwyczajnych – niezwyczajnych, takich Siedmiu Wspaniałych. O Mamach Bohaterkach – bohaterkach książki Renaty Piątkowskiej „Po prostu mama”. Książka miała premię kilkanaście dni temu. Zawiera siedem opowiadań o macierzyńskiej miłości. Przedstawione w nich mamy żyją w różnych miejscach na świecie i w różnych czasach. Wśród nich mama samotna, a więc taka, która faktycznie jest dla córki i mamą, i tatą. Uczy Helenkę jeździć na rowerze. Przeprowadza wielki remont mieszkania, ściany pokoju dziewczynki maluje na żółto, a sufit w chmurki. Mama nie boi się pająków ani ciemności. I potrafi naprawić lampki choinkowe. Od córki otrzyma laurkę z życzeniami: „Wszystkiego najlepszego, Mamusiu, z okazji Dnia Ojca. Jesteś najlepszym tatą, jakiego mam”. 😊 Poznamy historię innej samotnej mamy. Opiekuje się ona niepełnosprawnym synem i jako jedyna wierzy, że chłopczyk rozumie więcej niż się wszystkim wydaje. I ma rację! Mały Antoś podejmuje wielki wysiłek, żeby zapewnić mamę o swojej miłości. Bohaterka opowiadania „Zawsze cię znajdę” wędruje podczas śnieżycy w Himalaje, by znaleźć zaginionego synka Tashiego. Chociaż ratownicy rozkładają bezradnie ręce, ona nie zrezygnuje. Serce podpowiada jej, gdzie go szukać. Kolejna mama – w opowiadaniu „Tajemny znak” – podczas występu córeczki, której trema odbiera głos, staje pod sceną, by uśmiechem dodać jej odwagi. Jest też mama, która nigdy nie zwątpi w syna. Gdy usłyszy od nauczyciela krytyczne stwierdzenie, że „z niego już nic nie będzie”, po prostu nie uwierzy. Nie pośle Thomasa więcej do szkoły i będzie uczyła go sama w domu. Jej syn zostanie w przyszłości wybitnym naukowcem! Taka właśnie była mama Thomasa Edisona. Mama, występująca w opowiadaniu „Oddech”, w domu opiekuje się cierpiącym na bezdech synkiem wcześniakiem. Chłopczyk nie może przebywać w szpitalu, ponieważ nie ma tam specjalistycznej aparatury. Aby nie przestał oddychać i nie umarł, mama o imieniu Hemma pilnuje maleńkiego Adila, czuwa przy nim bezustannie dniem i nocą przez kilka tygodni, bez snu i bez wytchnienia. W książce przeczytamy również o mamie Julki, małej wojowniczki, zmagającej się z chorobą nowotworową. Mama, solidaryzując się z córką, obcięła swoje długie włosy i ogoliła głowę, aby dodać otuchy Julce po chemioterapii… Wszystkie mamy mają ze sobą wiele wspólnego. Łączy je gotowość do walki i największych poświęceń, do niesienia pomocy za wszelką cenę, determinacja, upór, siła, niezachwiana wiara w swoje dziecko i bezgraniczna miłość. Opowiadania są wzruszające i chwytają za serce. Stanowią piękny hołd dla matczynej miłości. W każdej historii znajdziecie z pewnością cechy mam, które znacie 😊.
Fragmenty można przeczytać pod linkiem:
Źródło zdjęcia: https://natuli.pl/userdata/public/gfx/36018/po-prostu-mama.jpg
„Po prostu mama”, Renata Piątkowska, ilustracje Joanna Rusinek, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020
PS W naszej bibliotece mamy 😊 następujące książki o mamach 😊:
• „Basia i mama w pracy”, Zofia Stanecka
• „Jak mama została Indianką”, Ulf Stark