Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych’2022 „Czytanie dla pokoju”

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych’2022
„Czytanie dla pokoju”

Pokój nie jest wartością daną raz na zawsze…
Wszyscy musimy dążyć do pokojowych rozwiązań,
a zacząć możemy od relacji z kolegą lub koleżanką.
Pokój pielęgnujemy także, ucząc się pomagać innym.

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka zaprasza wszystkie klasy do udziału w akcji „Czytanie dla pokoju”. Jest to hasło tegorocznych obchodów, ogłoszone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.
W bibliotece została przygotowana wystawka książek, m.in. z serii ukazującej się w Wydawnictwie „Literatura” – „Wojny dorosłych – historie dzieci.” Publikacje te przybliżają temat wojny w przystępny dla młodych czytelników, zrozumiały sposób. Wielokrotnie nagradzane, cenione, wzruszające, napisane prosto, bez patosu, pokazują rzeczywistość zwykłych ludzi – dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, które los rzucił w czas zawieruchy wojennej. Wśród książek prezentowanych na wystawce są też takie, które podejmują tematykę uchodźstwa wojennego, mówią o uniwersalnych wartościach, wolności, demokracji, dobru, tolerancji.
Zachęcamy do obejrzenia wystawki książek i do ich wypożyczania. Czytanie poszerza horyzonty, pomaga zrozumieć świat, uczy empatii, tolerancji i zrozumienia innych. Pamiętajmy, że słowa mają wielką moc! Mogą nieść otuchę, ukojenie i siłę. Pokażmy jak ważny jest dla nas pokój na świecie, szczególnie w obliczu wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą. Zatem czytajmy dla pokoju!