Dzień Chłopaka w bibliotece

Chłopcy w Polsce mają swoje święto 30 września. A jak jest w innych krajach? Najdłuższą tradycję to święto ma w Japonii. Obchodzono je tam już w VI w.n.e. pod nazwą Tango-no-Sekku. Rodzice świętowali wówczas rozwój oraz postępy w nauce swoich męskich potomków. Po II wojnie światowej zostało ono przemianowane na Dzień Dziecka i pod tą nazwą obchodzone jest co roku 5 maja. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Dzień Chłopaka celebruje się 5 kwietnia, w Norwegii – 7 października, w Kanadzie – 25 listopada. 30 września br. biblioteczną wypożyczalnię odwiedzali licznie chłopcy, często pod krawatem lub w muszce. Na każdego czytelnika płci męskiej, który tego dnia wypożyczył książkę, czekała sympatyczna mała niespodzianka – czekoladowy cukierek i piękny cytat literacki lub przepowiednia. Na Dzień Chłopaka najlepsza jest książka – na przykład z serii „Moje życie jako…” autorstwa amerykańskiej pisarki dla dzieci i młodzieży Janet Tashjian z komiksowymi ilustracjami jej syna Jake’a. „Moje życie jako…” to zabawne, pełne dynamicznych zwrotów akcji historie opowiedziane z pełnym humoru dystansem. Głównym bohaterem serii jest jedynak, dwunastoletni Derek Fallon. Chłopiec nie cierpi szkoły, nie lubi czytać, jest niesforny i czasami mało grzecznie odpowiada rodzicom… Nieustannie przydarzają mu się przygody, w jego życiu nic nie jest proste. Derek musi stawiać czoła nieoczekiwanym sytuacjom, radzić sobie z nowymi wyzwaniami. Na szczęście towarzyszą mu przyjaciele – Carly, Matt i Umberto. Poszczególne opowieści poruszają aktualne tematy, bliskie nastoletnim czytelnikom. Mimo że książki opisują rzeczywistość Stanów Zjednoczonych, ich przesłanie jest uniwersalne. Kłopoty i trudne relacje z rodzicami, nauczycielami oraz kolegami dotyczą każdego z Was. W skład serii wchodzą następujące tomy:
📚 Moje życie jako… KSIĄŻKA
📚 Moje życie jako… KASKADER
📚 Moje życie jako… RYSOWNIK
📚 Moje życie jako… ŻART
📚 Moje życie jako… GRACZ
📚 Moje życie jako… YOUTUBER
📚 Moje życie jako… NINJA
📚 Moje życie jako… MEM.
Jeśli nie znacie jeszcze przygód Dereka Fallona – możecie zacząć od dowolnej części cyklu. Do czego zachęcają nauczyciele bibliotekarze.

Opracowanie: Maria Stańczuk
Zdjęcia: Agata Kuśmierczyk