Zabierz książkę na wakacje

Wakacje? Słodkie wakacje!”
K.I. Gałczyński
☀😊🌳🌲📚🚂🏕🏖🏜🏝🛕🏴☠️📚🌲🌳😊☀

☀🌳🌲Powiedział mi kiedyś mój tata
I miał, jak się zdaje, rację,
Że największym wynalazcą
Wszechświata był ten,
Co wynalazł wakacje.
Ludwik Jerzy Kern

Wakacje to świetna pora na zabawy w jeziorze czy morskie kąpiele, na górskie wędrówki. To czas, w którym siedzimy do późna przy ognisku, zwiedzamy nową okolicę, poznajemy zabytki, jedziemy na wieś do ukochanych babci i dziadka… Aby wprowadzić Was powoli w wakacyjny, beztroski, leniwy letni nastrój, proponujemy cytaty o wakacjach, zaczerpnięte ze znanych Wam książek:
☀🌲🌳„Moje wakacje spadają na mamę i tatę jak grom z jasnego
nieba”. 📚 „Filipek i wakacje”, Małgorzata Strękowska-Zaremba

☀🌳🌲 „Ale super! Naprawdę nie mogłam się już doczekać wakacji. Wakacje są najlepsze na świecie, bo nie trzeba chodzić do szkoły”. 📚 „Pitu i Kudłata w opałach”, Leszek Talko
☀🌲🌳„Las jest strasznie fajny, pełno tam drzew, jakich żeście w życiu nie widzieli, i tyle liści, że nie widać nieba – jest zupełnie ciemno i nawet nie ma ścieżki”. 📚 „Wakacje Mikołajka”, René Goscinny
🌤🌳🌲 „Poszedłem do ogrodu, ale jednak to nie to samo co plaża, tym bardziej że były chmury. A potem mama zawołała:
– Mikołaj! Dlaczego leżysz na trawie? Nie widzisz, że zaczyna padać?” 📚 „Nowe przygody Mikołajka”, René Goscinny

☀🌲🌳🏖🏕 „Bawimy się razem, kłócimy się, nie odzywamy się do siebie i jest strasznie fajnie”. 📚 „Wakacje Mikołajka”, René Goscinny
☀🌳🌲🏕🏖 „E, chłopaki! A może zamiast iść na plażę razem ze wszystkimi, chcielibyście pójść na ryby?” 📚 „Wakacje Mikołajka”, René Goscinny
☀🚂 „Na dworcu tata powiedział nam, żebyśmy się trzymali razem, bo inaczej się pogubimy. A potem zobaczył pana w mundurze, który był śmieszny, bo miał bardzo czerwoną twarz i przekrzywioną czapkę.
– Przepraszam – zapytał tata – gdzie jest peron jedenasty?
– Znajdzie go pan pomiędzy peronem dziesiątym i dwunastym – odpowiedział pan. – Przynajmniej był tam, kiedy przechodziłem tamtędy ostatnim razem.
– Co pan… – zaczął tata, ale mama powiedziała, że nie trzeba się denerwować ani kłócić, że trafimy sami”. 📚 „Wakacje Mikołajka”, René Goscinny

☀🌳🌲 „-Co robiłeś przez całe wakacje? Wąchałeś klej?
-Tak. Zapisałem się do kółka modelarskiego w domu kultury. Przez większość czasu tworzyłem model czołgu w skali 1:0.
-Co? Nie ma takiej skali.
-Oni zorientowali się dopiero tydzień temu. Podczas wystawy prac”.
📚 Rafał Kosik, „Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy”

☀🌳🌲 „Niewiele wydarzeń w życiu człowieka – a przynajmniej człowieka płci męskiej – napełnia jego duszę taką bezgraniczną radością i poczuciem nieskrępowanej swobody, jak pierwszy dzień wakacji, szczególnie jeśli jest się jedenastoletnim chłopcem. Lato czeka na ciebie jak wystawny, wspaniały bankiet, a dni są wypełnione po brzegi słodkim, płynącym powoli czasem, pozwalającym do woli rozkoszować się każdym daniem”. 📚 „Letnia noc”, Dan Simmons

🏕🏖☀🌳🌲 „Poznałem masę chłopaków: Błażeja, Fortunata i Mamerta – ale z niego głupek! – poza tym Ireneusza, Fabrycego, Kosmę i Iwa, który nie jest na wakacjach, bo jest miejscowy”. 📚 „Wakacje Mikołajka”, René Goscinny

🏖🏕☀🌳🌲Fajnie jest na wakacjach – razem z kolegami pływamy, opalamy się, biegamy, bijemy się, nie odzywamy się do siebie, i jest super zabawa. 📚 „Wakacje Mikołajka”, René Goscinny.
Piosenka „Bezpieczne wakacje” w wykonaniu ZoZi:
www.youtube.com/watch
Piosenka „Przyszło lato” – Piotr Fronczewski, Joanna Trzepiecińska:
www.youtube.com/watch
Nigdy, w żadnym innym momencie roku słowo „lektura” (które oznacza nie tylko spis książek przeznaczonych do przeczytania, lecz również to, co się czyta i samą czynność czytania) nie brzmi w uszach osób w wieku szkolnym tak przyjaźnie, beztrosko i zachęcająco, jak podczas wakacji! Zachęcamy, znajdźcie codziennie chwilę na czytanie, niezależnie od tego, dokąd pojedziecie, w góry, na Mazury czy nad morze. Czytajcie na kocu w cieniu starej papierówki, rozłóżcie się z książką na kwiecistej łące… Zabierzcie kapelusze przeciwsłoneczne oraz kalosze, a także książki, bo one się sprawdzą zarówno w słoneczne, jak i w deszczowe dni. Życzymy Wam pięknych, pełnych słońca, radosnych i bezpiecznych wakacji – zarówno w świecie realnym, jak i w świecie książek i wyobraźni!!!

Opracowanie: Agata Kuśmierczyk i Maria Stańczuk