Wielkanocne idą Święta, czyli baranek, zajączek i czytanki-pisanki…

🌷🐏🌷🥚🐥🐤🐣🐤🐥🥚🌷🐏🌷

„Co kryje pisanka?

Co kryje? Piękną nadzieję,

że świat zaraz znów zzielenieje! (…)

Spokój, bo tak wielką ma moc

pisanka i cała Wielkanoc”.

Marcin Przewoźniak

Wiosnę widać już w budzącej się do życia przyrodzie, słychać w coraz śmielszych i weselszych ptasich trelach i czuć w coraz cieplejszym powietrzu. Wiosennieje i świątecznieje! Bo przyszła już wiosna i Wielkanocne idą Święta… W tym roku będziemy je obchodzić 4 i 5 kwietnia.

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, ustanowione na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej podniosłe i radosne. Pięknym, kolorowym elementem Wielkanocy jest pisanka. To dobrze znana i lubiana, artystyczna i bardzo twórcza część wielkanocnej tradycji. Ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek, co tak naprawdę pisanka w sobie kryje? Badania na ten temat przeprowadził pisarz i poeta, autor wielu popularnych książek dla dzieci i młodzieży, Marcin Przewoźniak. Oto wiersz „Co kryje pisanka?”, pochodzący z czasopisma „Świerszczyk” nr 6/2018.

Zbilżające się Święta Wielkanocne to piękny czas, aby przybliżyć naszym Czytelnikom niektóre tradycje z nimi związane. Skorzystamy jak zwykle z opowiadań Renaty Piątkowskiej, pochodzących
z książki „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”, Wydawnictwo Bis, Warszawa 2011

Jeszcze więcej o pisankach i symbolice jajka przeczytacie tutaj.

A o śmigusie-dyngusie dowiecie się więcej, zaglądając pod link.

Piosenki wiosennej „Znaki Wielkanocy” w wykonaniu ZoZi możecie posłuchać  tu.

W tym roku na Wielkanoc do naszych domów nie przyjdzie jeszcze, tak jak w wierszu „Co kryje pisanka?”, tłum gości… Dlatego podwójnie a nawet potrójnie mocno i serdecznie życzymy Świąt Wielkanocnych pełnych nadziei, uśmiechu, dobra, radości, wiary i spokoju.

Nauczycielki bibliotekarki

W bibliotece można obejrzeć wystawkę książek o tematyce wiosennej i wielkanocnej.

Źródła zdjęć: