Ty-Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.  Podjęte działania zostały zaplanowane nie na dzień, ale na tydzień obchodów w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Ty-Dzień Języka Ojczystego ”, a opracowany program adresowany był do całej społeczności szkolnej.

W tygodniu poprzedzającym MDJO na rozgrzewkę zorganizowaliśmy na FB szkoły konkurs językowy. Zainteresowanie uczniów przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Podliczanie wyników konkursu zajęło nam aż pięć dni. (Uczniowie wykazali się tak bogatym słownictwem i tak dużą pomysłowością oraz pracowitością, że z liter jednego wyrazu byli w stanie układać codziennie ponad 200 różnych słów.)

Na wszystkich szkolnych tablicach znalazły się piękne dekoracje na temat historii języka polskiego, dialektów i gwar polskich, ciekawostek o języku polskim.

W poniedziałek odbył się Międzyklasowy Turniej Ortograficzny klas IV-VII, a we wtorek klas VII-VIII.

Środa była w naszej szkole  „Dniem biało-czerwonym”- zachęcaliśmy uczniów, aby barwy biało-czerwone ich stroju w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego świadczyły o tym, jak ważne miejsce zajmuje język ojczysty w naszych sercach. Również tego dnia odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs „Czy znasz swój język ojczysty?”.

W czwartek odbył się „Konkurs na najpiękniej prowadzony zeszyt do języka polskiego dla klas IV-VI”.

W piątek zakończyliśmy przyjmowanie prac w ramach konkursu plastyczno-polonistycznego „W gąszczu homonimów” dla klas IV-V oraz „Związki frazeologiczne i przysłowia w rebusach ukryte”- konkursu polonistyczno-informatyczny dla klas VI-VIII.

W poniedziałek 26 lutego na sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel, podczas którego ogłoszono wyniki konkursów oraz wręczono puchary, dyplomy i drobne upominki.

Wyniki konkursów przeprowadzonych w ramach projektu „Ty-Dzień Języka Ojczystego” realizowanego w naszej szkole w dniach 19-23 lutego.

W Międzyklasowym Turnieju Ortograficznym klas IV- VI zwyciężyła klasa VI b!!!

W Międzyklasowym Turnieju Ortograficznym klas VII- VIII zwyciężyła klasa VII c!!!

Wyniki konkursu polonistyczno-informatycznego dla klas VI-VIII „Związki frazeologiczne i przysłowia w rebusach ukryte”:

I miejsce: Amelia Kurowicka z klasy VIII b

II miejsce: Amelia Antosik z klasy VIII b

III miejsce: Inka Małaczek z klasy VIII b

Wyróżnienie: Rafał Jagiełło z klasy VI c

Wyniki Konkursu plastyczno-polonistycznego dla klas IV-V „W gąszczu homonimów”:

I miejsce: Blanka Panufnik z kl. V c

II miejsce: Mika Jankowska z kl. IV b

III miejsce: Wiktoria Łubkowska z kl. V c

Wyróżnienie: Aleksandra Kęska z kl. IV d

Wyniki „Konkursu na najpiękniej prowadzony zeszyt do języka polskiego”:

I miejsce: Julia Godlewska z kl. VII b

II miejsce: Dominika Sergejuk z kl. VII b

III miejsce: Aleksandra Topyła z kl. IV d

Wyniki ,,Konkursu na najciekawsze przebranie za bohatera literackiego lektur szkolnych” dla klas IV-VI:

I miejsce: Marcin Firus z kl. V c

II miejsce: Wiktoria Łubkowska z kl. V c

III miejsce: Amelia Walczuk z kl. V b

Wyróżnienie: Magdalena Brzyska z kl. IV b

Natomiast w konkursie „Literowy zawrót głowy” tytuł laureata przyznano

rodzeństwu: Wiktorii Zdanowskiej i Maksymilianowi Zdanowskiemu oraz Aleksandrze Kęsce.

Gratulujemy!!!