Światowy Dzień Kota

Światowy Dzień Kota w bibliotece📚❤😺❤📚
Bo koty są dobre na wszystko:
na wszystko, co życie nam niesie,
bo koty, to czułość i bliskość
na wiosnę, na lato, na jesień.
A zimą, gdy dzień już zbyt krótki
i chłodnym ogarnia nas cieniem,
to kot – twój przyjaciel malutki,
otuli cię ciepłym mruczeniem.
Franciszek Klimek

17 lutego celebrujemy uroczyście Światowy Dzień Kota!!! Święto to jest obchodzone we Włoszech od 1990 roku, a w Polsce od 2006 roku. Ma ono podkreślić rolę i znaczenie kotów w życiu człowieka. Koty to zwierzęta, które od wieków fascynują ludzi. Są dumne, niezależne i powściągliwe, tajemnicze i piękne. Wśród nich znajdziemy koty puszyste i gładkowłose, cętkowane, pręgowane, trójkolorowe, rasowe i tzw. dachowce… Bywają nazywane pieszczotliwie i poetycko „kłębuszkiem snu”, „mruczącym szczęściem”… Z okazji Światowego Dnia Kota polecamy naszym czytelnikom „kocie książki”, książki o przygodach słynnych i mniej znanych kotów. Przypominamy też najbardziej znane i popularne koty literackie:
😺 Kot w butach w baśni o tym samym tytule Charles’a Perraulta;
😺Krzywołap w „Harrym Potterz”e J.K. Rowlling, należący do Hermiony, którego kupiła na ulicy Pokątnej;
😺Pani Norris – kotka Argusa Filcha, woźnego, pracującego w Szkole Magii i Czarodziejstwa
w Hogwarcie;
😺Kot z Cheshire – magiczny kot z nietypowym uśmiechem, pojawiąjący się w książce „Alicja
w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla;
😺Filemon i Bonifacy – dwa koty z serii książek Marka Nejmana i Sławomira Grabowskiego;
😺Mruk i inni koci bohaterowie książki Renaty Piątkowskiej „Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach”;
😺Biss – dzielny, niestraszony i mądry kotek Karima, tytułowa postać z książki Liliany Bardijewskiej „Kot Karima i obrazki”. Biss przepłynął morze, wspiął się na najwyższą górę i przewędrował pół świata, aby spotkać się ponownie z Karimem, syryjskim chłopcem, który uciekał przed wojną z małym kociakiem w kieszeni;
😺Detektyw Perry Panther – koci bohater cyklu książek Markusa Grolika;
😺Findus – zielonooki wesoły kotek w pasiastych spodenkach z serii książek dla dzieci napisanych
i zilustrowanych przez szwedzkiego autora Svena Nordqvista. Findus wraz z gospodarzem Pettsonem mieszkają w małym zrujnowanym wiejskim domu.
Tych i wielu innych kocich książkowych bohaterów spotkacie w naszej bibliotece. Zapraszamy serdecznie. A Waszym kotom życzymy troskliwych, odpowiedzialnych i kochających opiekunów!!!