Spotkanie z pisarzem

31 stycznia 2020 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach odbyły się spotkania z pisarzem dla dzieci i młodzieży Marcinem Koziołem, autorem m.in. cyklu książek przygodowych Detektywi na kółkach. Wzięli w nich udział uczniowie klasy V A, VII A i VIII A naszej szkoły.

Marcin Kozioł jest zapalonym podróżnikiem. Zwiedził około 60 krajów, m.in. Nepal, Bhutan, Chiny, przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem jego pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianie. A miłość do koni znalazła odzwierciedlenie w serii „Stajnia pod tęczą” (jej współautorką jest Katarzyna Dowbor).
Przyszły pisarz i podróżnik w wieku 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, by uczyć się w Gordonstoun School, jednej z najdroższych i najbardziej prestiżowych szkół w Wielkiej Brytanii, znanej z surowych zasad wychowywania. Od okresu międzywojennego kształcą się w niej wszyscy męscy kandydaci do brytyjskiego tronu. Gordonstoun School była pierwowzorem Hogwartu, szkoły Harrego Pottera, a Marcin Kozioł pierwszym z dwóch Polaków, którzy się w niej uczyli.

Podczas spotkania piątoklasiści poznali bohaterów książek z serii Detektywi na kółkach: Skrzynia Władcy Piorunów oraz Tajemnica przeklętej harfy – Julkę, Toma, psa asystującego biszkoptowego labradora Spajka oraz ich pierwowzory. Autor przybliżył im także postać Nikoli Tesli, nazywanego „Władcą Piorunów”, genialnego wynalazcy, którego losy splatają się z przygodami młodych detektywów. Piątoklasiści dotykali kuli plazmowej i sami mogli poczuć się na moment jak Władcy Piorunów. Była również mowa o synestezji, czyli fuzji zmysłów, sztuce szyfrowania i łamania szyfrów. Potem dzieci przeniosły się na chwilę do Egiptu, śladem Julki, Toma i Spajka, którzy w powieści Tajemnica przeklętej harfy podczas swoich wakacji trafili na kolejną niezwykłą naukową zagadkę i jeszcze bardziej niesamowitą historyczną postać, Dorothy Eady, wybitną znawczynię starożytnego Egiptu, która w jednym z poprzednich wcieleń była egipską kapłanką.

Inną pasja Marcina Kozioła jest informatyka. Pierwszą książkę dla fanów mikrokomputerów wydał w wieku 15 lat. Pisarz prowadzi rezerwat starych komputerów. Uczestnikom spotkania zaprezentował Commodore 64 – komputer domowy z lat 80. XX wieku, komputer Amiga, który w latach 90. dokonał rewolucji w świecie gier. Uczniowie mogli obejrzeć części starych komputerów, nieużywane nośniki danych, takie jak taśma perforowana i dyskietka oraz pograć w grę – „strzelankę samolotową”. Marcin Kozioł jest autorem książki „Docent Pięć Procent i… szalona historia komputerów”.

Po spotkaniach doszliśmy do wniosku, że istnieje jeszcze jedna, nieodkryta „teoria czasu względnego”. Godzina spędzona z pisarzem, trwała, w naszym odczuciu, 5 minut.

Opracowanie: Nauczyciele bibliotekarze