Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

Paweł Beręsewicz, ceniony współczesny autor powieści, opowiadań dla dzieci i młodzieży, a także tłumacz i leksykograf, spotkał się 15 maja 2023 roku z uczniami szkół podstawowych w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach. Pisarz wydał kilkadziesiąt książek. W swoim bogatym dorobku literackim, oprócz czterotomowej serii o rodzinie Ciumków i przewodnika po stolicy „Warszawa. Spacery z Ciumkami”, ma m.in. powieści: „Wszystkie lajki Marczuka”, „Noskawery”, „Tajemnica człowieka z blizną”, „Na przykład Małgośka”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Kiedy chodziłem z Julką Maj”, „Wszystkie lajki Marczuka”, „Pieniądze albo kasa”, „Więcej niż klub”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, „Czemu tata siedzi w garnku?”, „Pomcia Lewandowska”, „Zawodowcy”, „Skandal w stolicy nudy”, „Ściśle tajne””. Paweł Beręsewicz otrzymał wiele nagród i wyróżnień w konkursach literackich, w tym Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Pan Beręsewicz szybko nawiązał bezpośredni i ciepły kontakt z uczniami. Krótko przedstawił się, wspominając, że był przez pewien czas „najgroźniejszym” nauczycielem języka angielskiego w jednym z warszawskich liceów, tworzył słowniki języka angielskiego, dokonywał nowych tłumaczeń na język polski znanych powieści dla dzieci i młodzieży. Gość Biblioteki Pedagogicznej na spotkanie przyjechał z ogromną torbą, w której znajdowały się napisane przez niego książki i mini serwis do kawy i herbaty. Do stolika na rozmowę o literaturze przy filiżance wyimaginowanego napoju zaprosił troje uczniów. Wybrane osoby miały okazję wyrazić swoje zdanie m.in. na temat czytelnictwa wśród młodych ludzi, lektur szkolnych a także swoich preferencji czytelniczych. Podczas miłej konwersacji autor zaprezentował trzy swoje książki: „Tajemnica człowieka z blizną”, „Pomcia Lewandowska” i „Pieniądze albo kasa”. Omawiając ich tematykę i bohaterów, nie zdradził jednak zakończenia, zachęcając tym samym słuchaczy do lektury. Na zakończenie spotkania uczestnicy zadawali gościowi pytania. Zapytany o najbardziej ulubioną książkę swojego autorstwa, pisarz odparł, że wszystkie książki uważa za swoje dzieci i żadnego z nich nie wyróżnia. Uczniowie mogli uzyskać autograf w zakupionych przez siebie powieściach lub na pamiątkowych zdjęciach. Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem w Bibliotece Pedagogicznej odbyło się w ramach XX Tygodnia Bibliotek.

Opracowanie: Maria Stańczuk

Zdjęcia: Agata Kusmierczyk