Recenzje z cyklu: Biblioteka SP 7 poleca

Na dobry początek – książki o książkach (dla młodszych i trochę starszych czytelników).

Najwyższa na świecie wieża z książek
Tekst i ilustracje: Rocio Bonilla
Przełożyła: Beata Haniec
Wydawnictwo Papilon, 2019
wiek: 5+
Muszę przyznać, że uwielbiam książki o książkach. Szczególnie te dla najmłodszych, które w bardzo piękny, a zarazem nie zawsze dosłowny sposób pokazują moc kontaktu dziecka z książką i korzyści, jakie z niego płyną. Już sam tytuł zdradza małemu czytelnikowi, że w tej książce książek będzie naprawdę dużo. Tak dużo, że uda się z nich zbudować najwyższą na świecie wieżę. Bohater ma na imię Jerzyk i marzy o lataniu. Chłopiec bardzo pragnie wzbić się w powietrze, podziwia ptaki, samoloty, a nawet podejmuje próbę budowy skrzydeł. Jednak dopiero podpowiedź mamy, że są inne sposoby na latanie, a także podsunięcie synkowi pierwszej książki otwierają przed bohaterem nowe możliwości, których do tej pory nie dostrzegał.
Z książki Rocio Bonilli płynie piękne i mądre przesłanie o sile dziecięcej wyobraźni, magii czytania i cudownej mocy literatury. Jest ono skierowane przede wszystkim do rodziców, bo przecież to w dużej mierze od nich zależy, czy dziecko pokocha czytanie od najmłodszych lat. Książka jest w księgozbiorze naszej szkolnej biblioteki.

O dziewczynce, która chciała ocalić książki
Tekst: Klaus Hagerup
Ilustracje: Lisa Aisato
Przełożyła: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: Czarna Owca, 2019
wiek: 6-10 lat
Jeszcze jedna książka o książkach! Dla najmłodszych była Najwyższa na świecie wieża z książek Rocio Bonilli a teraz czas na opowieść dla nieco starszych czytelników, czyli na O dziewczynce, która chciała ocalić książki. Tytułową bohaterką jest Anna, która nie wyobraża sobie życia bez książek. Ona nie tylko czyta je w wielkich ilościach, ale i przyjaźni się z ich bohaterami. Pewnego dnia dowiaduje się od pani bibliotekarki, że książki, których od dawna nikt nie wypożyczał, zostaną zniszczone. Dziewczynka postanawia za wszelką znaleźć sposób, by tak się nie stało, ponieważ wtedy zniknęliby ich bohaterowie, czyli jej przyjaciele! Jedynym rozwiązaniem, by uchronić książki przed zniszczeniem, jest… ich czytanie. Anna pojmuje to bardzo szybko i wiezie do domu na taczce pokaźną porcję bibliotecznych zbiorów. A potem nie pozostaje jej nic innego, jak tylko czytać, czytać, czytać… Wśród zabranych przez dziewczynkę tomów znajduje się jedna bardzo szczególny, zatytułowany „Zaczarowany las”. Właśnie on sprawia, że dzieci znów zaczynają sięgać po książki. Pozycja O dziewczynce, która chciała ocalić książki jest wyjątkowa pod wieloma względami. Przyciąga nie tylko interesującą fabułą, poetyckim językiem, ale także pięknymi ilustracjami. Doskonale oddają one nastrój opowieści, miłość do książek, smutek związany z wizją ich zagłady, tajemnicę, którą owiana jest książka „Zaczarowany las” i jej autor. Książka znajduje się w księgozbiorze naszej szkolnej biblioteki.

Hania Humorek. Pożeracze książek
Tekst: Megan McDonald
Ilustracje: Peter H. Reynolds
Przełożyła: Aldona Możdżyńska
Wydawnictwo: Egmont
wiek: 8-12 lat
Kolejny tom liczącego już kilkanaście tytułów cyklu o Hani Humorek, z błyskotliwą, pełną energii trzecioklasistką o nieograniczonej wyobraźni w roli głównej. Tym razem Hania wraz z bratem Smrodkiem (ciekawe, kto wie, jak on ma naprawdę na imię?) i szkolną drużyną Moli Książkowych przygotowują się do turnieju czytelniczego. Ze wszystkich stron otoczeni książkami czytają bez wytchnienia. Ich przeciwnikami będą drugo- i trzecioklasiści z sąsiedniego miasteczka. Hania stosuje różne techniki wspomagające. Czyta tak jak Pippi Pończoszanka, zwisając ze swojego piętrowego łóżka do góry nogami. Uczy się też metody błyskawicznego czytania. Smrodek chodzi w pelerynie oklejonej karteczkami z faktami z książek. Gdy dowiadują się, że w drużynie przeciwników jest czwartoklasistka, zaczynają się trochę niepokoić… Aby dowiedzieć się, czy Mole Książkowe sprostają zadaniu, kto wygra turniej i zostanie czytelniczym mistrzem, należy koniczne przeczytać do końca. A z tym nie powinno być problemu, ponieważ dużo tu humoru, zabawnych sytuacji, akcja jest wartka, język przystępny i zrozumiały. Książka jest dostępna w naszej szkolnej bibliotece.

Opracowanie: Maria Stańczuk nauczyciel bibliotekarz