Próbny egzamin ósmoklasisty

Szanowni Państwo,

na prośbę Ministerstwa Edukacji Narodowej informujmy, iż Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych.

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:

• 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9.00 – język polski;
• 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9.00 – matematyka;
• 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9.00 – języki obce nowożytne.

Zasady oceniania zadań

CKE przygotowała również zasady oceniania rozwiązań zadań. W pierwszej kolejności zostaną one przekazane wyłącznie dyrektorom szkół podstawowych, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO. Zasady oceniania do publicznej wiadomości zostaną zamieszczone 8 kwietnia br. na stronie internetowej CKE.

Uczniowie naszej szkoły brali już w tym roku szkolnym udział w egzaminie próbnym, w związku z tym dyrekcja szkoły podjęła decyzję, że nasza szkoła nie przystępuje do przeprowadzenia tego egzaminu próbnego.

Zachęcamy uczniów klas VIII, by pobrali ze strony CKE lub OKE arkusze egzaminacyjne i rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w wygodnej dla siebie formie, np.

• w pliku w edytorze tekstów;
• na wydruku – jeżeli mają taką możliwość:
• korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie);
• na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

Po opublikowaniu 8 kwietnia br. odpowiedzi i zasad oceniania uczniowie będą mogli porównać swoje odpowiedzi ze schematem punktowania.