Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”

Uczniowie kl. 3b pod opieką p. Bożeny Przedlackiej i  p. Moniki Lech oraz uczniowi kl. 3 c pod opieką p. Katarzyny Wąsowskiej i p. Anny Kordys,  skończyli realizację Ogólnopolskiego Projektu EdukacyjnegoCzytam z klasą – lekturki spod chmurki” wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III.

Praca podzielona była na trzy moduły. W każdym module opracowywaliśmy po jednej wybranej lekturze. Na poszczególnych etapach wykonywaliśmy inne zadania:

1. Fikuśne lekturki spod chmurki – „Drzewo do samego nieba” – Maria Terlikowska

– lepienie Czytusiów

– wypełnienie Lekturników

– zaproszenie do głośnego czytania fragmentów książki p. Marii Stańczuk

– zaprojektowanie i wykonanie zakładki do książki

– przygotowanie Kącika czytelniczego z informacją o projekcie i omawianej lekturze

– zabawa w kodowanie – każdy uczeń projektował swoje drzewo i dopisywał do rysunku odpowiedni kod.

1. Zwierzęce lekturki spod chmurki – „O psie, który jeździł koleją” – Roman Pisarski

– uzupełnienie Lekturników

– zorganizowanie konkursu głośnego czytania wybranych fragmentów lektury

– przygotowanie plakat ów zachęcających innych do przeczytania tej pozycji

– zorganizowanie wystawki na temat przeczytanej książki

– z powodu zdalnego nauczania spotkanie z weterynarzem zamienione na oglądanie on-line filmu o pracy weterynarza.

1. Polskie lekturki spod chmurki – „Wiersze wybrane” – Jan Brzechwa

Realizacja on-line

– zastąpienie Lekturników zeszytami i ich uzupełnienie

– przygotowanie konkursu recytatorskiego – nagranie filmików

– wykonanie plakatów o Janie Brzechwie

– przygotowanie wystawki książek Jana Brzechwy zgromadzonych w domach

-przygotowanie pokazu mody baśniowej do wierszy Jana Brzechwy.

„Jak rozmawiać trzeba z psem”  „Entliczek, pentliczek”  „Leń”    „Samochwala”

Po zrealizowaniu modułu składaliśmy sprawozdania, co otwierało nam możliwość przystąpienia do kolejnych zadań. Mimo niespodziewanej zmiany sposobu pracy udało nam się wykonać wszystkie zadania. Na koniec otrzymaliśmy klasowe certyfikaty, a każdy uczeń dyplom.

certyfikat klasy 3b   certyfikat klasy 3c

Bożena Przedlacka