Niebo na wyciągnięcie ręki…

„Drugie półrocze w naszej szkole zaczęło się super” – to słowa uczniów po wizycie w Planetobusie.

W dniach 27-28.02.2023r. naszą szkołę odwiedził Planetobus z Centrum Nauki Kopernik. W mobilnym planetarium, na którego półokrągłym „suficie” nasi uczniowie mieli okazję oglądać niesamowite pokazy astronomiczne – prowadzone  na żywo przez doświadczonych edukatorów. W jasny dzień mogli zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, planety, mgławice, gromady i inne obiekty astronomiczne, które można aktualnie oglądać na nocnym, zimowym niebie. W trakcie pokazu edukatorzy zabrali naszych uczniów w podróż po kosmosie w formie warsztatów interaktywnych. Uczniowie mogli porozmawiać z edukatorami na temat astronomii i zadać nurtujące ich pytania.

Na zakończenie wizyty w mobilnym planetarium uczniowie otrzymali „Poradnik młodego naukowca” pełen ciekawostek, dużej dawki wiedzy o gwiazdach i planetach, a także pomysłów na eksperymenty, które można samodzielnie wykonać w domu.

Planetobus jest częścią projektu dla dzieci i młodzieży „Nauka dla Ciebie”, który Centrum Nauki Kopernik organizuje razem z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Mobilne planetarium ma popularyzować praktyczną naukę w mniejszych miejscowościach.

Opracowanie: Aldona Zagalska