NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada 2023 r., w sali gimnastycznej, odbyła się akademia szkolna dla uczniów kl. IV-VIII z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego w asyście pocztu sztandarowego.

Z głębi dziejów, z krain mrocznych,
Puszcz odwiecznych, pól i stepów,
Nasz rodowód, nasz początek,
Hen od Piasta, Kraka, Lecha.
Długi łańcuch ludzkich istnień
Połączonych myślą prostą.
Żeby Polska, żeby Polska!
Żeby Polska była Polską!”

Słowami piosenki Jana Pietrzaka uczniowie kl. VIII b rozpoczęli część artystyczną akademii, zabierając tym samym społeczność szkolną w podróż do przeszłości opowiadającej o losach Polski i Polaków na przestrzeni lat oraz drodze do upragnionej wolności.

„Pociąg do wolności” przystanął na czterech stacjach: Niewola, Powstania – kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe, I wojna światowa i Wolność. Przewodnikami oprowadzającymi po stacjach historii byli kolejarze: Michał Chmielewski, Mateusz Tokarski i Tomasz Bazak, którym towarzyszyli uczniowie-narratorzy: Zuzanna Domańska i Kornelia Bacławska. Wiersze o tematyce patriotycznej wyrecytowali: Mateusz Piwko, Amelia Antosik, Amelia Kurowicka, Inka Małaczek, Izabela Zagozdon, Oliwia Barbachowska, Ksawery Ostapowicz, Gabriel Płudowski i Gabriel Marciszewski. Występy ósmoklasistów uświetnili: Oliwia Barbachowska, która zagrała na skrzypcach pieśń pt. „Rota” oraz Piotr Woliński, który przemówił do żołnierzy w przebraniu Józefa Piłsudskiego. Widzowie wysłuchali również takich pieśni patriotycznych jak: „Warszawianka” i „My Pierwsza Brygada” oraz obejrzeli prezentację multimedialną przybliżającą sylwetki wielkich bojowników o wolność Polski przygotowaną przez Piotra Wolińskiego. Podczas uroczystości zapalono symboliczny znicz pamięci w dowód uznania dla zasług naszych narodowych bohaterów.

Wszyscy zebrani obejrzeli przedstawienie z wielką uwagą i skupieniem, wielu osobom towarzyszyło wzruszenie. Uroczystość była okazją do refleksji i zadumy nad tym, co jest dla nas, Polaków, najważniejsze i najcenniejsze oraz hołdem złożonym tym wszystkim, którzy oddali życie za naszą wolność i niepodległość.

Źródło, na podstawie którego przygotowano akademię:

Opracowanie: Joanna Romaniuk