Narodowe Czytanie w Siedlcach

6 września 2022 roku na skwerze im. Konstantego Domagały w Siedlcach odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku lekturą były „Ballady i romanse”, zbiór poezji wydany dwieście lat temu w Wilnie, który symbolicznie zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Gościem specjalnym wydarzenia była znakomita aktorka teatralna i filmowa Grażyna Szapołowska. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała w jej interpretacji balladę „Świtezianka” oraz dwa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Inne utwory Mickiewicza ze zbioru „Ballady i romanse” czytali nauczyciele i uczniowie siedleckich szkół: Szkoły Podstawowej nr 7, I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, IV LO im. hetmana Żołkiewskiego oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1, członkowie SGL „Witraż” i zaproszeni goście. W imprezie wzięła również udział dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 pani Marzenna Koncerewicz, która zaprezentowała balladę „Świteź”. Organizatorzy tegorocznej edycji Narodowego Czytania – SGL „Witraż” i MOK w Siedlcach – zadbali o piękną scenografię, klimatyczne stroje uczestników, romantyczne kwietne wianki i ciekawą oprawę muzyczną.
Zdjęcia pochodzą ze strony „Tygodnika Siedleckiego”.

Opracowanie: Maria Stańczuk