Najpiękniejsze książki dla dzieci, czyli ulubione lektury z dzieciństwa

Bawią, wzruszają, wciągają na długie godziny. Zapraszają do cudownych światów i na zawsze zostają w naszej pamięci – ulubione lektury z dzieciństwa…

Poniżej przedstawiamy najważniejsze tytuły z dziecięcej klasyki. Może znajdziecie tu swoje typy?

Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”
Przygody szwedzkich dzieci o imionach Lisa, Lasse, Bosse, Britta, Anna, Olle i Kerstin ujęły za serce najwięcej fanów strony https://polszczyzna.pl/ na Facebooku. W książce autorka ukazała cudowne beztroskie dzieciństwo bez smartfonów i tabletów (!). Akcja „Dzieci z Bullerbyn” toczy się w pierwszej połowie XX wieku…

Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
Największy „wyciskacz łez” w klasach I–III szkoły podstawowej. Opowiadanie o dzielnym psie Lampo, który uratował życie dziewczynki, ginąc pod kołami pociągu, doprowadziło do płaczu każdego, kto miał okazję przeczytać tę historię… Co ciekawe, pies podróżnik żył naprawdę w połowie XX wieku.

Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”
Przygody nastoletniej sieroty, wysłanej przez pomyłkę do domu Maryli i Mateusza Cuthbert, mającej kompleks na punkcie rudego koloru włosów, zachwycają wiele kolejnych pokoleń dziewczynek. Ania jest wielką marzycielką, często wpada w kłopoty. Jej perypetie i przeżycia wzruszają a także bawią czytelniczki.

Eric-Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża”
W książce przedstawione są ostatnie dni życia chłopca chorego na białaczkę. Upływają one pod znakiem przyjaźni z wolontariuszką – tytułową panią Różą. Kobieta budzi w Oskarze wiarę w Boga, dlatego bohater zaczyna pisać do Niego listy. To książka, w której śmiech przeplata się ze łzami, i która nie pozostawia czytelnika obojętnym.

Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy”
To historia nastoletniego Zenka. Chłopiec ucieka z domu przed przemocą, której doświadcza ze strony ojca alkoholika. Podczas poszukiwań swojego wujka trafia na wyspę, będącą miejscem spotkań kilkorga nastolatków. Między młodymi ludźmi nawiązuje się przyjaźń. Zenek dzięki przyjaciołom wychodzi na prostą…

Maria Krüger „Karolcia”
Za sprawą znalezionego w szparze podłogi koralika ośmioletnia Karolcia ze swoim kolegą Piotrem spełniają życzenia. Dzieci muszą chronić swoje niezwykłe znalezisko przed czarownicą Filomeną… Cudowna książka pełna magii i humoru!

Jadwiga Korczakowska „Spotkanie nad morzem”
Wzruszająca i ucząca empatii historia przyjaźni dziewięcioletniej jedynaczki Danusi z niewidomą Elzą. Pod wpływam znajomości z nią zmienia swój stosunek do otoczenia. Elza natomiast zyskuje przyjaźń i nadzieję na odmianę życia, a może nawet… wyleczenie.

Alan Alexander Milne „Kubuś Puchatek”
Przygody sympatycznych zwierzątek ze Stumilowego Lasu nigdy się nie nudzą! A Miś o Bardzo Małym Rozumku to ulubieniec wielu dzieci, nie tylko książkowego Krzysia (mój – M. Stańczuk – zdecydowanie też!!!). „Kubuś Puchatek” zbliża się powoli do swoich setnych urodzin… Będzie je obchodził w 2026 roku!!!

Cykl „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz
To już klasyka literatury adresowanej do dorastających dziewcząt. Zwariowana poznańska rodzina Borejków i jej przyjaciele toczą zabawne rozmowy i wpadają w niezłe perypetie… „Jeżycjada” liczy obecnie 22 tomy! To niezwykle ciepłe i mądre książki. A na 6 maja 2020 roku zapowiedziana jest premiera tomu autorstwa Małgorzaty Musierowicz i Emilii Kiereś „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę”!!!

…A Wy co wybierzecie?

„Alicję w krainie czarów”? „Plastusiowy pamiętnik”? „Akademię pana Kleksa”? „Chłopców z Placu Broni”? A może którąś z klasycznych baśni?

Zestawienie zostało opracowane na podstawie tekstu Mariki Naskręt, zamieszczonego na stronie polszczyzna.pl

 

Opracowanie: Maria Stańczuk