Mikołajki

Według tradycji Święty Mikołaj przychodzi do wszystkich grzecznych dzieci 6 grudnia, aby podarować im prezenty. Zazwyczaj są to drobne podarunki zostawiane pod poduszką, w świątecznych skarpetach lub obok łóżka. Według wierzeń, Święty Mikołaj przychodzi w środku nocy tylko do grzecznych dzieci. Skąd jednak wzięła się tradycja rozdawania prezentów?
Mikołajki to święto zorganizowane z okazji dnia św. Mikołaja z Miry. Biskup znany był ze swojej dobroci i miłości do dzieci. Co roku, 6 grudnia wręczał dzieciom prezenty i drobne upominki. Dbał o najbardziej potrzebujących.
Teraz tradycja rozdawania dzieciom prezentów w okresie mikołajek jest kontynuowana, ale w nieco inny sposób. Kiedyś głównie biedne dzieci otrzymywały prezenty. Obecnie upominki dostają wszystkie maluchy, które były grzeczne przez cały rok. Obdarowywanie prezentami stało się symbolem miłości do bliźniego. Dzięki kultywowaniu tej tradycji, idee św. Mikołaja z Miry pozostały z ludźmi na bardzo długi czas.
Na świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia związane z tradycją mikołajkową. Uczniowie wykonali wizerunek świętego Mikołaja z kolorowego papieru.

Opracowanie: Małgorzata Zagalska