Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

🤴🏼👸🏼📚✨ „Najbardziej na świecie uwielbiała spędzać czas na czytaniu baśni. Ich bohaterowie zawsze wydawali jej się tak bliscy i przystępni. Byli najlepszymi przyjaciółmi, jakich kiedykolwiek miała”. Chris Colfer, „Kraina Opowieści: Zaklęcie życzeń”
🤴🏼👸🏼📚✨ „Baśń jest mostem prowadzącym do prawdy”. Przysłowie arabskie
„🤴🏼👸🏼📚✨ Baśnie są bardziej niż prawdziwe nie dlatego, iż mówią nam, że istnieją smoki, ale że uświadamiają, iż smoki można pokonać”. Gilbert Keith Chesterton
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jego hasło brzmi „Baśnie i legendy z całego świata”. W naszej bibliotece mamy popularne baśnie polskie, baśnie niemieckie braci Grimm, baśnie duńskie Hansa Christiana Andersena, baśnie francuskie Charlesa Perrault, „Baśnie z tysiąca i jednej nocy”, a także baśnie i legendy z różnych, czasami bardzo odległych zakątków świata. Są to baśnie z:

📚 Ameryki Północnej,

📚 słowackie,
📚 z Pomorza Zachodniego,
📚 znad fiordów Północy,
📚 z dalekich mórz i oceanów,
📚 z mórz północnych,
📚 z mórz i wysp południowych.

Baśniowe wyzwanie czytelnicze na październiki i listopad
Ponieważ tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych przebiega pod hasłem „Baśnie i legendy z różnych stron świata”, zachęcamy wszystkich uczniów do podjęcia baśniowego czytelniczego wyzwania. Kartki z planszą do wypełnienia możecie pobrać w bibliotece. Przeczytajcie kilka baśni lub legend, wpiszcie ich tytuły w odpowiednie pola tak, żeby móc skreślić na planszy co najmniej jedną linię – poziomo, pionowo lub ukośnie (jeden tytuł może pasować do kilku kategorii – jeden tytuł można wpisać tylko raz). Możecie także grać dalej i wypełnić wszystkie pola. Podsumowanie wyzwania czytelniczego nastąpi 19 listopada 2021 roku. Tego dnia należy przyjść do biblioteki szkolnej z wypełnioną planszą podpisaną imieniem, nazwiskiem. Dla uczestników wyzwania przewidziane są miłe niespodzianki. A zatem: „Czy masz 6 czy 100 lat – wskocz w baśniowy świat!” Zapraszamy!

Anna Bryłka-Chomka, Agata Kuśmierczyk i Maria Stańczuk