Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku.
Nie ma dzieci – są ludzie”.

Janusz Korczak

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – święto dotyczące fundamentalnych praw wszystkich dzieci bez względu na pochodzenie, kolor skóry czy wyznanie. Polska była inicjatorem powstania Konwencji i to nasz kraj przedłożył na forum międzynarodowym jej pierwszą wersję. W nawiązaniu do tego święta wychowawcy świetlicy przybliżyli dzieciom postać Janusza Korczaka, jako twórcy praw dziecka w Polsce, który głosił potrzebę szacunku wobec dziecka i jego autonomii. To jego myśl stała się fundamentem pod polską inicjatywę, jaką było stworzenie i uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka. Z tej okazji dzieci obejrzały prezentację multimedialną oraz w grupach wykonały plakaty.

Opracowanie: Iwona Lewczuk, Ewa Somla