Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Baśnie i bajki, zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają bardzo ważną rolę w życiu dzieci. Dlatego bajkowi bohaterowie doczekali się swojego sympatycznego święta.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na świecie 5 listopada. Jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disney’a, chyba najbardziej znanego producenta baśni filmowych. W tym dniu zaglądamy do cudownego świata postaci z baśni, bajek, filmów, znanych z kart książek i ekranów. Rozbudzają one wyobraźnię i wprowadzają do pięknego świata literatury i sztuki filmowej. Stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i towarzyszą przez wiele lat kolejnym pokoleniom.

W latach 30. XX wieku powstała  w Hollywood największa wytwórnia produkująca filmy rysunkowe – The Wald Disney Company. Najstarszą bajką filmową  tej firmy jest „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Zachwyciła ona widzów na całym świecie i rozpoczęła dynamiczny rozwój filmów animowanych. Po Królewnie Śnieżce pojawiły się kolejne postacie, takie jak Myszka Miki, Kaczor Donald, Tom i Jerry, Królik Bugs, Smerfy, Król Lew, Pocahontas, Żółwie Ninja, Shrek, Fiona i wielu, wielu innych…

źródło zdjęcia: https://antiguedadesmerale-jfa.blogspot.com/2020/02/obrazki-postaci-z-bajek.html

opracowała: Maria Stańczuk