Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

Pisarz
Dzień i noc mu nieraz minie
na pisaniu na maszynie.
Czasem też na komputerze
albo piórem na papierze.
Gdy pracuje, lubi ciszę,
wtedy łatwiej mu się pisze.
Opowieści tworzy nowe,
ma pomysłów pełną głowę.
Autor nieznany

Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek obchodzimy 3 marca. Został on ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club – Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Nazwa organizacji pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze. Celem święta jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie.
Pisarz to osoba tworząca dzieła literackie – dramaty, poezję, prozę. Pisarz jest w naszym kraju oficjalnie zarejestrowanym zawodem, związanym z tworzeniem literatury pięknej, a czasem również publicystyki. Pisarza nazywa się też literatem. W dawnej Polsce pisarz to był urzędnik zatrudniony w sądach, kancelarii i administracji, inaczej zwany sekretarzem lub notariuszem.
Zdaniem przedszkolaków pisarz to taka osoba, która pisze książki, nosi okulary i ma zawsze dużo długopisów…
Drodzy Czytelnicy, biblioteka szkolna na różne sposoby i przy różnych okazjach niestrudzenie i wytrwale zachęca Was do czytania. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy i Pisarek chcemy Wam zaprezentować kilka ciekawostek i anegdot o znanych Wam twórcach literatury.
🖋🖊✏📃📚 Karol Dickens, angielski powieściopisarz, autor m.in. „Opowieści wigilijnej”, był miłośnikiem zwierząt, w tym zwłaszcza kruków. Posiadał psy wielu ras, kanarka, orła oraz kotkę, która towarzyszyła mu podczas pisania. Potrafiła wyczuć zmęczenie swojego opiekuna i łapką gasiła świecę, kiedy przychodziła pora na sen.
🖋🖊✏📃📚 J. R. R. Tolkien znał przeszło 30 języków, był bez wątpienia wybitnym poliglotą. Pisarz pisał na maszynie, posługując się tylko dwoma palcami wskazującymi. Autor „Hobbita” i „Władcy Pierścieni” nie lubił samochodów. Miał niejednokrotnie nieprzyjemne przygody podczas przechodzenia na drugą stronę ulicy. Bywało, że wymuszał pierwszeństwo jako pieszy na automobilistach.
🖋🖊✏📃📚 Baśniopisarz Hans Christian Andersen nazywał sam siebie „brzydkim kaczątkiem”, bo w istocie takie przypominał… Był bardzo wysokiego wzrostu, miał nieproporcjonalnie duże dłonie i stopy, nos przysłaniający całą twarz, kościste ciało. Andersen cierpiał też na liczne fobie: bał się ciemności, cmentarzy i pochowania żywcem. Dlatego przy łóżku kładł zawsze karteczkę z dopiskiem „Ja tylko wyglądam jak umarły”. Podobnym strachem napawała go podróż statkiem, spóźnienie się na pociąg. Na dworcu był zawsze kilka godzin przed czasem. Hans Christian Andersen panicznie bał się też ognia. Zawsze, nocując w hotelu, miał ze sobą linę, żeby, na wypadek pożaru, móc ewakuować się przez okno.
🖋🖊✏📃📚 J. K. Rowling w 1990 roku w spóźnionym pociągu z Manchesteru do Londynu wymyśliła Harry’ego Pottera. Na papierowej torebce, podczas lotu samolotem pisarka zapisała nazwy wszystkich domów Hogwartu. Inspiracją do stworzenia samochodu Weasley’ów, występującego w „Harrym Potterze i komnacie tajemnic”, było auto jej najlepszej przyjaciółki Sean Harris – turkusowy Ford Anglia. Pierwszy tom cyklu o Harrym Potterze, „Harry Potter i kamień filozoficzny”, Rowling stworzyła na maszynie do pisania. Pisarka ma urodziny 31 lipca, czyli tego samego dnia, co Harry Potter.
🖋🖊✏📃📚 Pierwsza opowieść Astrid Lindgren ujrzała światło dzienne, kiedy przyszła autorka miała zaledwie 13 lat. Nastoletnia Astrid wygrała konkurs literacki w lokalnej gazecie, w której nagrodą była publikacja.
🖋🖊✏📃📚Bohaterką pierwszego wiersza, jaki napisał Jan Brzechwa, była jego siostra. Dostał wtedy od niej pierwsze honorarium autorskie – 50 kopiejek – żeby wiersza nikomu nie pokazywał. Kupił za to 10 ciastek i pióro do pisania nowych utworów poetyckich.
🖋🖊✏📃📚 Czesław Centkiewicz, autor m.in. „Zaczarowanej zagrody”, stanął na czele pierwszej polskiej ekspedycji polarnej, która aż do 1933 roku prowadziła badania na Wyspie Niedźwiedziej w archipelagu Svalbard w Arktyce
🖋🖊✏📃📚 René Goscinny, autor m.in. „Asteriksa i Obeliksa” oraz serii książek o Mikołajku, przeżył szczęśliwe dzieciństwo w Buenos Aires. W szkole był nazywany „klasowym klaunem”. W mieście Angoulême wzniesiono sześciometrowy i siedmiotonowy obelisk, na którego ścianach wykuto ponad 80 dymków z cytatami z komiksów Goscinny’ego.
🖋🖊✏📃📚 Lucy Maud Montgomery, pisząc „Anię z Zielonego Wzgórza”, nie planowała dalszych tomów czy całej dużej serii; miała powstać jedna książka. Jednak jej niebotyczny sukces sprawił, że pod naciskami wydawcy Montgomery napisała kolejne tomy.
🖋🖊✏📃📚 Antoine de Saint-Exupéry, autor „Małego Księcia”, od najmłodszych lat fascynował się lotnictwem. Do roweru przyczepiał skrzydła i wyobrażał sobie, że lata. Mając 21 lat, uzyskał kwalifikacje pilota cywilnego, a rok później wojskowego.
🖋🖊✏📃📚 Poeta Julian Tuwim miał znamię na lewym policzku. Kompleksy z tego powodu sprawiały, że pozwalał robić zdjęcia wyłącznie prawego profilu. Tuwim z powodu kłopotów w nauce matematyki powtarzał szóstą klasę gimnazjum.
🖋🖊✏📃📚 Mark Twain, autor m.in. „Przygód Tomka Sawyera”, jedną ze swoich córek wydał za Polaka nazwiskiem Kuryłowicz. Podczas uroczystości 70. urodzin Twaina, zapytano go, co zamierza teraz robić. Pisarz odparł: „Resztę życia pragnę zajmować się moim ogrodem, a w wolnych chwilach będę się uczył poprawnie wymawiać nazwisko mojego zięcia”.
Pisarkom i pisarzom z okazji ich święta życzymy ciągle nowych inspiracji, docenienia i uznania krytyków, a przede wszystkim wiernych i kochających ich twórczość czytelników.

Nauczyciele bibliotekarze
Źródło zdjęcia:
https://www.vectorstock.com/royalty-free-vector/love-you-card-with-typewriter-and-flower-vector-8235244