Międzynarodowy Dzień Kropki i jego historia

Wszystko zaczęło się od autora Petera H. Reynoldsa, który napisał książkę „The Dot” – „Kropka”. Poświęcił ją swojemu nauczycielowi matematyki z siódmej klasy, panu Matsonowi, ponieważ bardzo wiele mu zawdzięczał. Książka „Kropka” przedstawia historię małej nieśmiałej dziewczynki o imieniu Vashti, która nie wierzy w swoje możliwości. Kiedy Vashti na lekcji plastyki nie ma pomysłu na rysunek, nauczycielka cierpliwie czeka i mówi: „Postaw tu kropkę, i zobaczymy, co się stanie…” Ciąg dalszy poznacie już wkrótce. Zdradzimy tylko, że Peter H. Reynolds stworzył bardzo budującą opowieść o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie, a także pomogła uwierzyć w siebie innym. A kropka jest od tej pory symbolem talentu, pasji, rozwiniętych skrzydeł… Kropka z książeczki o Vashti stała się też pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest on obchodzony 15 września od 2008 roku. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom uwierzyć w siebie, odkrywać swoje talenty, mocne strony i odważnie je prezentować. W tym roku 15 września (we wtorek) będziemy po raz pierwszy obchodzić Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole. Zarejestrujemy się jako uczestnicy obchodów na stronie internetowej www.thedotclub.org/dotday/.W ten sposób dołączymy do mega licznej grupy „kropkowiczów” z 186 krajów i do 18,488,995 uczestników akcji!!! Tak, jest ich ponad 18 milionów!!! Motywem przewodnim wszystkich działań jest oczywiście kropka. Zachęcamy uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, aby włożyli w tym dniu jak najwięcej elementów stroju w kropki, kropeczki, grochy, groszki. 15 września to Szalony Dzień Kropek, a kto w kropki przebrany, będzie mile widziany 😊. W klasach wybierzemy osoby z największą liczbą kropek na ubraniu. 😊 Wspólnie stworzymy kropkowe Drzewo Talentów. Będziemy wykonywać kropkowe obrazki. Niech ten dzień będzie prawdziwym świętem pomysłowości, kreatywności, odwagi, odkrywania swoich mocnych stron, tworzenia, działania i dobrej zabawy!!! 15 września postawimy pierwszą kropkę i zobaczymy, dokąd nas ona zaprowadzi. Może do całego… TYGODNIA KREATYWNOŚCI, trwającego od 15 do 23 września 2020 roku, odbywającego się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki pod hasłem „Zacznij od kropki…”

Źródła zdjęć: