Kraina Muzyki

Joga dla dzieci
W ramach odpoczynku po zakończonych lekcjach uczniowie wykonali ćwiczenia rozciągające w stylu jogi.
Najciekawsze przyrodnicze pozycje to: drzewo, pies, kot i świerszcz.
Główne zalety jogi dla dzieci obejmują:
• Poprawę kondycji fizycznej i wzmocnienie mięśni ciała – poprawę elastyczności
Joga dla dzieci może być doskonałym sposobem na naukę i poprawę postawy ciała. Jest wskazana dla wszystkich dzieci, które zmagają się z wadami postawy. Ćwiczenia z jogi, rozpoczęte już w wieku kilku – kilkunastu lat, w dorosłym życiu wpłyną na uniknięcie kłopotów z kręgosłupem.
• Naukę cierpliwości i koncentracji
Jako jedyny ze sportów, joga wykracza poza granicę aktywności fizycznej i dotyka sfery duchowej. Joga dla dzieci uczy je skupienia i cierpliwości. Systematyczne podejmowanie prób przyjęcia odpowiedniej pozycji, uczy dziecko, że cierpliwość i skupienie popłacają.
• Dążenie do wyciszenia i spokoju
Specjalnie dopasowane ćwiczenia jogi dla dzieci, są znacznie bardziej dynamiczne i absorbujące od tradycyjnych. Jednakże dzięki pozytywnemu zmęczeniu i oddaniu się zabawie podczas zajęć, dziecko może zrozumieć różnicę między entuzjazmem i wyciszeniem. Co lepsze – może mu się to bardzo spodobać. Wiele dzieci, po zajęciach jest spokojniejsze i bardziej skoncentrowane.
• Naukę tolerancji i akceptacji różnic
Podczas zajęć, dziecko może dostrzec różnice w zrachowaniach i sprawności innych dzieci w grupie. Widząc, że nie każdy jest równy, ale dzięki systematycznej pracy może osiągnąć ten sam poziom co pozostali – dziecko otrzymuje cenną życiową lekcję.

Opracowanie: Joanna Kowalik