Karolek, Mikołajek i inne chłopaki, czyli Dzień Mężczyzn w bibliotece

Przyznajemy i bijemy się w piersi – we wrześniu w natłoku obowiązków związanych z dystrybucją nowych podręczników – przeoczyłyśmy jakże ważne święto męskiej części naszych Czytelników – Dzień Chłopaka… Dlatego pragniemy nadrobić to w tym miesiącu i uczcić Ich literacko 10 marca, w dzień wspomnienia 40 Męczenników z Sebasty, czyli w Dzień Mężczyzn. Zresztą wiemy, że są tacy chłopcy, którzy świętują i jesienią, i wiosną 😊… Przygotowałyśmy wystawę „Książki o chłopcach, młodzieńcach, kawalerach i mężczyznach – do czytania – także przez dziewczynki, dziewczyny, panny i kobiety…”. Prezentujemy na niej opowiadania i powieści z męskim imieniem lub przezwiskiem, ze słowem „chłopiec”, czy „chłopcy” w tytule, książki o chłopakach, którzy miewają przedziwne pomysły, albo też mniejsze lub większe, przedstawione często z ogromną dawką humoru, problemy z sobą lub otaczającym ich światem 😊. Znajdziecie tam także fabularyzowane biografie sławnych mężczyzn różnych epok – Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, Juliana Tuwima, Kornela Makuszyńskiego, czy też bohaterów czasów wojny. Są wspomnienia z dzieciństwa i dorastania w PRL-u Marcina Prokopa – „Jego wysokość Longin” i „Longin. Tu byłem”, barwne fascynujące biografie niezwykłych współczesnych naukowców, np. astrofizyka Stevena Hawkinga, sławnych piłkarzy, młodych podróżników, odkrywców… Co łączy ich wszystkich? Odwaga, chęć przeżywania przygód, wiara w siłę marzeń, pragnienie ich realizacji, konsekwentne dążenie do celu, upór, wytrwałość. Bo chłopcy też latają wysoko!!! Zapraszamy do odwiedzin, wypożyczania i do lektury.
Nauczycielki bibliotekarki