II Międzyszkolny Konkurs „Czy znasz swój język ojczysty?”

„Kto pozna dobrze budowę swojego języka,

ten płynniej i lepiej potrafi wyrazić swe myśli słowem i pismem”

– Zenon Klemensiewicz

II Międzyszkolny Konkurs „Czy znasz swój język ojczysty?”

21 kwietnia 2019 r. odbył się w naszej szkole  II Międzyszkolny Konkurs „Czy znasz swój język ojczysty?”, w którym wzięli udział uczniowie siedleckich szkół podstawowych. Do rywalizacji przystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Podstawowej nr 10, Szkoły Podstawowej nr 11 i Szkoły Podstawowej nr 12.

W konkursie wzięło udział  25 uczniów.

Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych:  klasy III – IV, V- VI oraz klasy VII- VIII.

Istotą i przesłaniem konkursu było wspieranie rozwoju umiejętności poprawności językowej w mowie i w piśmie.

Cele konkursu to:

• upowszechnianie kultury języka;
  • kształcenie umiejętności prawidłowego stosowania zasad poprawności językowej;
  • doskonalenie umiejętności świadomego, samodzielnego korzystania  ze słowników języka polskiego, poprawnej polszczyzny i słownika wyrazów bliskoznacznych;
  • rozwijanie umiejętności językowej samokontroli;
  • propagowanie nawyków zdrowej rywalizacji;
  • popularyzacja idei konkursu jako jednej z form rozwijania zainteresowań i uzdolnień  uczniów;
  • upowszechnianie zasad poprawności językowej;
  • rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego.

Wszyscy uczestnicy zmagań z zawiłościami języka ojczystego wykazali się dużą wiedzą   i dbałością o język polski.

Opracowanie zadań konkursowych i  przeprowadzenie konkursu:

Marzenna Koncerewicz

i Joanna Zając