Gabinety, biurka oraz miejsca pracy znanych pisarzy – część I

Gabinety pisarzy to miejsca szczególne i często owiane legendą. Właśnie w nich twórcy literatury spędzają większość swojego zawodowego życia. Tam przelewają na papier lub ekran pomysły, które później są w stanie zawładnąć wyobraźnią czytelników. To w ich wnętrzach dochodziło i dochodzi do rwania rękopisów, łamania piór, ołówków, a współcześnie częściej chyba do niszczenia klawiatur lub laptopów… Możemy się tylko domyślać, świadkami ilu blokad twórczych, ilu momentów olśnienia, okrzyków triumfu czy świętowania ukończenia książki były i są gabinety najsłynniejszych ludzi pióra.
A jak wyglądały w przeszłości i jak prezentują się biurka współczesnych pisarzy? Od niewielkich stolików po pięknie zdobione meble zajmujące dużą część pokoju – biurka i stoły słynnych autorów są tak różne, jak osobowości ich właścicieli. Panuje na nich wzorowy porządek lub chaos, leżą nieliczne, starannie poukładane przedmioty, albo biurka są zarzucone stertami książek i papierów… Wszystkie jednak łączy wspólna cecha: zapewniają ludziom pióra inspirację niezbędną do powstania kolejnych dzieł.
Poniżej możecie obejrzeć biurka, stoły i miejsca pracy popularnych pisarzy…

J.R.R. Tolkien, autor najbardziej rozpoznawalnej serii fantasy na świecie, pracował przy małym eleganckim biurku. Mebel został kupiony i podarowany Tolkienowi w 1927 roku przez jego żonę – Edith. Pisarz sprzedał biurko dopiero po śmierci małżonki, przeznaczając zarobione pieniądze na cele dobroczynne. Na tym biurku powstał cały Hobbit i część Władcy pierścieni. Wyposażony w 8 szuflad mebel jest tak mały, że można niemal wyobrazić sobie siedzącego przy nim Bilbo Bagginsa…
J.R.R. Tolkien na potrecie namalowanym przez Donato Giancola
zródło: http://www.elendilion.pl/author/galadhorn/page/17/

To biurko Marka Twaina, amerykańskiego pisarza, satyryka i humorysty, nazywanego „ojcem amerykańskiej literatury”. Nie powstydziłby się go sam Tomek Sawyer, bohater jego książek. Podobno Mark Twain nie miał porządku na biurku… A gdy pisarz wiedział, że zostanie sfotografowany, wręcz eksponował bałagan w swoim miejscu pracy! Dlaczego? Bo czyste biurko było, według niego, oznaką braku życiowego…sukcesu. Jego zdaniem sprzątali ci, którzy nie mieli nic bardziej wartościowego do roboty…. Najbardziej znane dzieła Marka Twaina to Przygody Tomka Sawyera, Przygody Hucka Finna, Królewicz i żebrak.
Photograph: CORBIS

Gabinet E.B. White’a – skromniej już chyba pracować się nie da… Amerykański pisarz Elwyn Brooks White, jak widać, stronił od luksusów. Sławę zyskał dzięki swojemu podręcznikowi poprawnego pisania w języku angielskim z 1959 roku, a także dzięki trzem książkom dla dzieci: Stuart Malutki, Pajęczyna Szarloty i Łabędzie nutki.
Photo: Jill Krementz

Miejsce pracy Roalda Dahla, autora książek dla dzieci, takich jak Matylda, Charlie i fabryka czekolady, Charlie i wielka szklana winda, BFG, James i ogromna brzoskwinia, Danny mistrz świata, znajdowało się w specjalnie do tego przeznaczonym drewnianym domku na terenie posesji pisarza… Domek służył mu wyłącznie do pisania. Mieściły się tam m.in. biurko i wysłużony, ale podobno bardzo wygodny fotel. Całe wnętrze zostało tak przygotowane, aby pisarz nie musiał ruszać się z fotela. Samo biurko przeznaczone było jednak bardziej do ekspozycji pamiątek niż do pracy. Na jego blacie znajdował się m.in. kawałek kości biodrowej, który usunięto Dahlowi podczas operacji, były zdjęcia przyjaciół i rodziny oraz prezenty od fanów z całego świata. Leżała tam również pokaźnych rozmiarów kula ze sreberek po zjedzonych przez niego batonikach. Siedząc w fotelu, pisał Roald Dahl na specjalnie do tego zainstalowanym pulpicie, ołówkiem na żółtym papierze. Wnętrze jego ukochanej chatki zostało przeniesione w 2011 roku do lokalnego muzeum w Great Missenden. Jest ono utrzymane dokładnie w takim stanie, w jakim zostawił je pisarz.

Wanda Chotomska, zmarła w 2017 roku najpopularniejsza polska współczesna autorka wierszy dla dzieci, pisała… na tapczanie. W wywiadzie dla Barbary Gawryluk mówiła o tym tak: „Piszę w pozycji półleżącej. I zawsze ręcznie, odstawiłam nawet maszynę do pisania. Wydawnictwa lubią moje rękopisy, bo ja piszę bardzo wyraźnie. Na tapczanie siedzę obłożona kilkunastoma kartkami. Ogarniam to wszystko razem wzrokiem, a w komputerze nie mogłabym tego tak zobaczyć. Nie mam biurka”. Jej pokój był pełen pamiątek i bibelotów. Znajdowały się w nim obrazy, zdjęcia, liczne podarunki od przyjaciół. W centralnym miejscu stała Madonna, wyłowiona ponoć z jeziora, którą otrzymała od przyjaciela, poety Mirona Białoszewskiego. Figura była całkowicie spłukana z koloru. Madonnę tę Wanda Chotomska pomalowała bardzo starannie… swoimi kolorowymi kosmetykami do makijażu.
Zdjęcie pochodzi ze strony http://web1.radiokrakow.pl/kultura/zmarla-wanda-chotomska/

Cressida Cowell, autorka 12 – tomowego cyklu powieściowego Jak wytresować smoka napisała swoje książki w domku w ogrodzie. Miejsce to jest odcięte od świata zewnętrznego – nie ma połączenia internetowego ani telefonicznego, które odciągałyby pisarkę od pracy. Ściany domku pokryte są fantastycznymi ilustracjami jej autorstwa. Na biurku znajdują się zdjęcia i innymi przedmioty, które ją inspirują. Cressida Cowell umieściła w domku również łóżko, ponieważ odkryła, że pomieszczenie to stanowi dla niej naprawdę kreatywną przestrzeń.
(Photo: Debra Hurford Brown)

Cornelia Funke to niemiecka pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, nazywana „niemiecką Rowling”. Z wykształcenia jest pedagogiem oraz ilustratorką książek, pracowała również jako przedszkolanka. Ilustrowanie książek zainspirowało ją do pisania własnych tekstów. Stworzyła m.in. Atramentową trylogię, w skład której weszły tomy Atramentowe serce, Atramentowa krew, Atramentowa śmierć, napisała także takie książki, jak Smoczy jeździec, Król złodziei, Labirynt fauna, Rycerz widmo. Stół, na którym Cornelia Funke rysuje i pisze, został wykonany i wyrzeźbiony w Indiach, kupiony w Hamburgu, a następnie przywieziony do Południowej Kalifornii. Ponieważ ten bardzo duży mebel ma swoje bogate dzieje, może, zdaniem autorki, opowiedzieć wiele różnych inspirujących historii, przydatnych dla pisarza i gawędziarza.
Znajduje się na nim mnóstwo rzeczy: muszle, kamienie, chińskie monety, smoki, papierowy anioł, którego autorka otrzymała w Nowej Zelandii. Jej szczególnie ulubionym przedmiotem jest ramię ogra, wykonane przez chińskiego rzeźbiarza, a ofiarowane przez znajomego. Pazury służą do przytrzymywania kartek lub zabezpieczania notatników. Kiedy pisarka zawsze ręcznie tworzy pierwsze szkice, jest to bardzo ważne.
To jedno z najbardziej magicznych miejsc pracy pisarza, jakie wdziałam! A co Wy o nim sądzicie? 😊
Zdjęcia: Rebecca Peabody

Na początku swojej kariery pisarskiej J. K. Rowling często bywała w edynburskiej kawiarni „The Elephant House Cafe”. To m.in. w tym lokalu z widokiem na stary cmentarz i zamek powstawał rękopis książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny, która potem przyniosła jej miliony i sławę.
Źródło: https://modernquesting.wordpress.com/tag/harry-potter/
Oto kolejne zdjęcie – tym razem autorka siedzi przy biurku. To biurko, przy którym bitwy między Chłopcem, Który Przeżył i Sam Wiesz Kim rozgrywały się w umyśle J. K. Rowling, zanim zostały zapisane na papierze (lub w komputerze!)
Źródło: https://hpslearners.wordpress.com/
Ostatnią książkę serii – Harry Potter i Insygnia Śmierci pisarka skończyła w hotelu Balmoral również w Edynburgu. Biurko, przy którym tworzyła, podobnie jak marmurowe popiersie Hermesa, podpisane przez Rowling po ukończeniu Harry’ego Pottera i Insygniów Śmierci, po remoncie hotelu pozostały w zajmowanym przez autorkę apartamencie.
Photo: Courtesy of the Balmoral

Opracowanie: Maria Stańczuk