Dzień Dziecka na sposób bullerbyński, biblioteczny i targowy

Pierwszy czerwca – dzień radosny,
kwitną kwiatki, słońce świeci, czyli Dzień Dziecka
na sposób bullerbyński, biblioteczny i targowy
😎😀😊📚🎈🎁✨🎠🎪✨🎁🎈📚😊😀😎
„– Dzieci muszą świętować dzień dziecka.
– A dlaczego muszą?
– Bo im się to po prostu należy”.
Z audycji radiowej „Dzieci wiedzą lepiej”

„W jaki sposób trzeba wychować dziecko, by wyrosło na porządnego człowieka?
😀Żeby dużo jadło. Jedzenia. Bo kotlet daje porządność, a surówka jest zdrowa na oczy.
😀Dzieci przede wszystkim powinny jeść jajko. Bo wzmacnia kości.
😀Trzeba dziecku dużo zabraniać, bo mu się po prostu przewróci w głowie.
😀Ale dziecko trzeba przytulać, porządnie przytulać. Żeby było dzielne, umiało sobie samo podciągać spodnie, zasunąć coś… Rozporeczki.
😀 Ten wychowany człowiek jest piękny oczywiście, bo dobrzy ludzie są piękni”.
Odpowiedzi udzielili mali uczestnicy audycji Katarzyny Stoparczyk „Dzieci wiedzą lepiej”. Pamiętacie opowiadanie „Dzień Dziecka w Bullerbyn” Astrid Lindgren? Lasse przeczytał w gazecie, że w Sztokholmie obchodzony będzie Dzień Dziecka. Szóstka z Bullerbyn postanowiła urządzić takie święto dla małej Kertsin, siostrzyczki Ollego. Dzieci sadzały ją na źrebaka, przebierały się za rozbójników, huśtały dziewczynkę wysoko na huśtawce i spuszczały ją z okna na linie. Ale te zabawy niezbyt przypadły dziewczynce do gustu. Zresztą jej mamie też nie. Podpowiedziała im, żeby urządziły bullerbyński Dzień Dziecka. Tym razem Kerstin była zachwycona! Jeśli nie pamiętacie lub nie wiecie, na czym polegał „sposób bullerbyński”, zajrzyjcie koniecznie do książeczki „Dzień Dziecka w Bullerbyn”. Jest dostępna w naszej bibliotece. Znani i lubiani, czasem „niepokorni” dziecięcy bohaterowie to m.in. Kuba i Buba, Lotta z ulicy Awanturników, Zosia z ulicy Kociej, Emil ze Smalandii, Madika z Czerwcowego Wzgórza, Pippi Pończoszanka, Koszmarny Karolek oraz jego koleżanki i koledzy z klasy pani Kat-Toporskiej, Mateuszek, Hania Humorek, Klara, Kinga, Basia, Matylda, Charlie, Danny, James, Zuza Łobuza, Lukrecja, Filipek Zaskroniec, Mikołajek i jego paczka… Ale czy znacie już też Wicia Wszarza, Stacha Ślinotoka, Kanapową Kryśkę, Weronikę Wiercipiętkę, Magdę Mazgaj, Utalentowaną Urszulę, Odrażającą Olgę?!!! To postacie z dwóch książek Davida Walliamsa „Najgorsze dzieci świata 1” i „Najgorsze dzieci świata 2”. Pełne kolorowych, zabawnych ilustracji Tony’ego Rossa tomy są dostępne w naszej bibliotece.
Tu spotkacie Stacha Ślinotoka:

A klikając w ten link, będziecie mieli okazję poznać Odrażającą Olgę. Tylko czy na pewno starczy Wam odwagi????
Od 19 maja do 1 czerwca br. trwają na platformie Empik.com. Wirtualne Targi Książki. Zapraszam Was do obejrzenia spotkania z Zofią Stanecką i Marianną Oklejak, autorkami serii książek o Basi. Miało ono miejsce właśnie w ramach Wirtualnych Targów Książki.
19 maja br. do Empiku trafiła czwarta część serii „Smocza straż”. Oficjalna premiera książki „Mistrz Igrzysk Tytanów” już 2 czerwca! Młodzi fani fantastycznej twórczości Brandona Mulla, klikając w poniższy link, możecie obejrzeć spotkanie online z autorem serii „Baśniobór” i „Smocza straż”!!! Odbyło się ono również podczas Wirtualnych Targów Książki.
Tu natomiast link do wywiadu z pisarzem:
Piosenka dla Was – KIDS UNITED, „L’Oiseau Et l’Enfant”:

Nigdy nie dorastaj
Nie dłub w nosie!
Nie złość mamy!
I za żadne skarby świata
Nie myśl, że to dobry pomysł
wcierać jogurt w głowę brata!
Czemu oni tak się złoszczą?
Co się z dorosłymi dzieje?
Czyżby już nie pamiętali,
jak się robi fajną breję? (…)
Lecz choć słyszysz
„Ty łobuzie!”,
bo dorosły znów jest zły,
wiedz, że świat odmienić może
właśnie taki ktoś, jak TY!”
Roald Dahl
Przełożył Michał Rusinek
Źródło zdjęcia: Wydawnictwo Literatura, Facebook
Życzę wspaniałego i radosnego Dnia Dziecka!!!

Opracowanie: Maria Stańczuk