Dzieci z oddziału przedszkolnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach

Sześciolatki z oddziału przedszkolnego naszej szkoły odwiedziły 5 października 2022 roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach. Przedszkolaki wzięły udział w lekcji bibliotecznej. Na wstępie uzyskały informacje, w jaki sposób zakłada się kartę biblioteczną, aby stać się czytelnikiem Oddziału dla Dzieci i Młodzieży i jak się z niej korzysta. Dzieci poznały zasady zachowania się w bibliotece. Rozwiązywały też zagadki związane z biblioteką i księgarnią. Rozmawiały na temat różnic między nimi. Przedszkolaki miały możliwość przejścia między regałami w wypożyczalni. Dowiedziały się, w jaki sposób są one oznaczone i według jakich zasadach ułożone są książki na półkach. Sześciolatki zwiedziły również niedostępny dla czytelników magazyn biblioteczny z przesuwanymi regałami. W trakcie wizyty zobaczyły wiele publikacji o nietypowych kształtach i formatach. Dzieci obejrzały książki harmonijkowe – leporello, rozkładane, przestrzenne, z ruchomymi elementami – tzw. pop-upy, m.in. „Dinozaury”, „Mityczne stwory”, „Prawdziwe smakołyki”. Zajrzały do „Czarnej książki o kolorach” pisanej alfabetem Braille’a. Wszystkim bardzo podobały się prezentowane zbiory, a szczególnie kolorowe i bogato ilustrowane pop-upy. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały pamiątkowe książeczki. Sześciolatki z wielką ciekawością i przyjemnością zapoznały się z magicznym miejscem, jakim niewątpliwie jest Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach. Jesteśmy przekonane, że w przyszłości będą tam gościły często, już jako czytelnicy.

Opracowanie: Elżbieta Soszyńska i Maria Stańczuk
Zdjęcia: Diana Sachanowicz i Facebook MBP Siedlce