„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa
w roku szkolnym 2022/2023
Edycja IV „Podróżowanie przez czytanie”

Projekt składa się z trzech MODUŁÓW:
I MODUŁ – PODRÓŻE PO POLSCE
II MODUŁ – PODRÓŻE PO EUROPIE
III MODUŁ – PODRÓŻE PO ŚWIECIE

Projekt opiera się na niestandardowym sposobie pracy z lekturą. Poprzez atrakcyjne zadania, uczniowie włączą się w wiele innowacyjnych działań z tekstem. Czwarta edycja projektu, zaprojektowana na rok szkoły 2022/2023, polega na skorelowaniu czytania danej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, o których będzie mowa w czytanym tekście, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji. Ponadto uczniowie nauczą się pakowania bagażu podróżnego, postępowania w przypadku zgubienia się, a także pisania i wysyłania pocztówek.
W ramach udziału w ogólnopolskim projekcie „Lekturki spod Chmurki” uczniowie klasy 2b zakończyli realizację I modułu projektu „Podróże po Polsce”. Swoją pierwszą podróż przez czytanie rozpoczęli od poznania dzieciństwa i młodości Juliana Tuwima na podstawie książki „Rany Julek, czyli jak Julian Tuwim został poetą…” . Ta prawdziwa historia dzieciństwa wielkiego poety napisana została piękną polszczyzną i z ogromnym poczuciem humoru.
Uczniowie wyruszyli z Julianem Tuwimem do Łodzi. Obejrzeli film edukacyjny o atrakcjach turystycznych tego miejsca. Poznali najważniejsze zabytki miasta. Uczyli się pakować walizki. Stworzyli plakat, zachęcający do odwiedzenia Łodzi.

DYPLOM

Opracowanie: Małgorzata Czarnocka