Drodzy Uczniowie!

Już niedługo 30 listopada – Andrzejki. Od dawien dawna to tradycyjny czas wróżb i wspólnej zabawy.

W Andrzejki czyli w wigilię św. Andrzeja (w nocy z 29 na 30 listopada) bawiły się wyłącznie dziewczęta. Chciały poznać przyszłość, dowiedzieć się kiedy wyjdą za mąż, poznać imię i charakter przyszłego małżonka.
Kawalerowie mieli swoje święto 24 listopada. Z pytaniami o imię przeznaczonej niewiasty udawali się do świętej Katarzyny – opiekunki śmiałków pragnących się ożenić. Dziś chłopcy zrezygnowali z obchodzenia Katarzynek. Wspólnie z dziewczętami bawią się 30 listopada.

Z tej to okazji zapraszam wszystkie dzieci do zapoznania się z prezentacją multimedialną z której dowiecie się: CO TO SĄ ANDRZEJKI?
Poznacie  historię, zwyczaje , różne   wróżby andrzejkowe,   ich rodzaje, przepowiednie. Dowiecie się, jak obchodzono ANDRZEJKI w innych krajach.

Zapewne wiecie, że są różne sposoby przepowiadania przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym…  Należy jednak pamiętać, że wszystkie wróżby powinniśmy  traktować jako żarty i zabawę.
Aby przekroczyć próg „Krainy Magii” musimy nauczyć się marzyć. Niektórzy marzą o pięknym domu z basenem, bajkowym ogrodzie, odlotowym samochodzie. Inni chcą być sławni i podziwiani, lub zostać gwiazdą filmu, piosenki, znanym politykiem. Niektórzy chcieliby zwiedzić cały świat. Myślą o dalekich podróżach, nieznanych lądach i krajach. Dzieci marzą o sukcesach w szkole, dobrych kolegach, ładnym ubraniu.

Wszystkie marzenia są ważne, ale najważniejsze jest, aby towarzyszyło im szczęście. Jeśli dzięki nim będziemy zadowoleni, uśmiechnięci i lepsi dla innych, będziemy mogli powiedzieć, że nasze marzenia się spełniły.

Wybierzemy się teraz na „Spacer w wyobraźni”. Połóżcie się wygodnie, zamknijcie oczy, posłuchajcie muzyki i wybierzcie się w swój wymarzony świat.
Zachęcam Was do spędzenia tego wieczoru w gronie rodzinnym. Mam nadzieję, że miło spędzicie ten czas. Pamiętajcie jednak, że wróżby to tylko zabawa. Często wierzymy w takie rzeczy, a przecież nie o to chodzi,  żeby się rozczarować. Jeśli zrozumiecie, że to tylko zabawa, chętniej weźmiecie w niej udział.
W KOŃCU TO NOC ANDRZEJKOWA I… NIGDY NIC NIE WIADOMO!?

Opracowały: Bożena Miłońska, Marta Zwolińska