Dzieci, które uprawiają sport, osiągają lepsze wyniki w nauce.
Z roku na rok przybywa badań, które potwierdzają wpływ aktywności fizycznej na plastyczność naszego mózgu. Badania dowodzą, że dzieci, które regularnie ćwiczą wykazują większe zdolności koncentracji i szybciej przyswajają wiedzę. Z kolei inne badania wykazały, że dzieci, które brały udział w ćwiczeniach fizycznych mają lepszą pamięć i uzyskują lepsze wyniki w rozumieniu tekstu czytanego. Sporym zaskoczeniem było dla wielu badaczy, że aktywność fizyczna pobudza mózg do wytwarzania nowych komórek nerwowych.
Obrazują to badania, które przeprowadzono na osobach cierpiących na chorobę Alzheimera. Naukowcy z Uniwersytetu Kansas potwierdzili, że 30 minut spaceru dziennie poprawia aktywność mózgową pacjentów i zdecydowanie korzystnie wpływa na ich wyniki testów na inteligencję.
Dlatego tak istotne jest krzewienie nawyków związanych z aktywnością sportową od najmłodszych lat i edukacja w tym temacie.
Wysiłek fizyczny wprowadza nasz mózg w stan euforii.
Sukcesy intelektualne nie dają nam takiego poczucia skuteczności, samorealizacji, spełnienia i decydowania o sobie jak sport. Aktywność fizyczna dotlenia mózg, poprawia krążenie, usuwa napięcia i daje organizmowi poczucie spełnienia, ukojenia i przynosi satysfakcję.
Silny wysiłek fizyczny może przyspieszyć pracę części mózgu odpowiedzialnej za instynktowne reakcje aż o 82%.
Mózg sportowca inaczej reaguje na stres.
Wysiłek fizyczny jest prostym narzędziem łagodzącym stres psychiczny. Ćwiczenia ruchowe osłabiają reakcję stresową organizmu i poprawiają nastrój. Regularny wysiłek fizyczny przeciwdziała efektom nagłego oraz przewlekłego stresu, zapewnia lepszą tolerancję obciążeń stresowych i wpływa korzystnie na redukcję ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych czy metabolicznych.
Aktywność fizyczna zwiększa odporność organizmu na choroby
Według wielu badań regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności zmniejsza podatność na choroby – w przeciwieństwie do nieaktywnego trybu życia. W badaniu wykazano, że regularne wykonywanie umiarkowanych wysiłków przez 1-2 godziny dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych nawet o 1/3. W innej pracy z kolei ustalono, że osoby spacerujące przez 40 minut dziennie o połowę rzadziej niż osoby nieaktywne opuszczają szkołę lub pracę z powodu przeziębienia lub grypy.
Podsumowanie
Wiemy już, że aktywność fizyczna jest sprawdzoną receptą na długie życie. Jest też skutecznym sposobem utrzymanie organizmu w jak najlepszej formie i zdrowiu przez długie lata. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aktywność fizyczna to ruch ciała wywołany przez mięśnie, który wymaga energii. Dlatego zaliczamy do niej nie tylko wszelkie dyscypliny sportowe, taniec czy zawodowego uprawiania sportu, ale także typową codzienną aktywność zawodową czy prace domowe.
Aktywność fizyczna jest wartościową formą spędzania wolnego czasu. W naszym społeczeństwie największym uznaniem cieszą się: jazda na rowerze, pływanie oraz wszelkie odmiany chodzenia (marszu), tj. spacer, jogging czy nordic walking.
Preferowany czas oraz intensywność aktywności ruchowej zalecanej przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) dla:
małych dzieci i młodzież do 17 roku życia:
• 60 minut dziennie aktywności ruchowej o umiarkowanej intensywności
• co najmniej 3 razy w tygodniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie i kości.
Opracowanie: Aldona Zagalska