Upamiętnianie bohaterów literackich w przestrzeni publicznej jest nie tylko wdzięczne, ale wydaje się również uzasadnione. Ważne dla kultury i literatury postacie, choć przeważnie fikcyjne, uosabiają piękne cechy, wzorcowe postawy, szlachetność czynów… Słyną z zaradności lub odwagi, bystrości umysłu, wierności, wielkiego serca, optymizmu, poczucia humoru, niezwykłych dokonań… Albo też po prostu mile kojarzą się z ukochaną książką z dzieciństwa czy młodości, budzą dobre wspomnienia beztroskich lat… Ciekawe, ile pomników poświęconych bohaterom literackim postawiono na całym świecie? Pewnie tysiące. A ile w Polsce? Prezentujemy galerię postaci fikcyjnych i jednej prawdziwej – bohaterów znanych Wam z książek zagranicznych i polskich autorów. Nasze literackie spotkanie rozpoczynają chłopcy z Placu Broni. Poświęcony im pomnik znajduje się w Budapeszcie, a bohaterowie powieści Ferenca Molnára grają w kulki. Na tym zdjęciu widzimy bohaterskiego Nemeczka, który dwukrotną kąpiel w stawie przypłacił chorobą i życiem… Ten wzruszający i piękny pomnik również znajduje się w Budapeszcie.
A to już Sherlock Holmes. Pomnik na cześć sławnego detektywa, którego stworzył Arthur Conan Doyle, można obejrzeć w Edynburgu w Szkocji.
Mała Syrenka, bohaterka baśni H. Ch. Andersena, ma swój pomnik w Kopenhadze.
Pomnik Mary Poppins, bohaterki cyklu powieści P. L. Travers, można zobaczyć na przedmieściach Sidney w Australii.
Posąg Małego Księcia znajduje się m.in. w Polsce w miejscowości Rewal u zbiegu dwóch alei: Zakochanych i Róż i… w Nortport w stanie New York.
Pomnik Julii, bohaterki najbardziej romantycznej i tragicznej historii miłosnej opowiedzianej światu przez angielskiego dramaturga Williama Szekspira, wznosi się w Weronie, mieście, w którym pokochała Romea…
Plastusia, bohatera książki Marii Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik”, upamiętniono pomnikiem również w Łodzi.
Koziołka Matołka uhonorowano pomnikiem m.in. w Pacanowie, do którego niestrudzenie zmierzał…
Pomnik radosnej i pełnej optymizmu Pollyanny można podziwiać w Littleton w Nowej Anglii.
Pomnik Piotrusia Pana wznosi się w Londynie w Ogrodach Kensingtońskich.
To Pomnik Misia Paddingtona, który znajduje się w Londynie na Paddington Station.
Pomnik Alicji w Krainie Czarów można obejrzeć w Central Parku w Nowym Jorku.
Pomnik pajacyka Pinokio, bohatera książki Carlo Collodi’ego, postawiono m.in. we włoskiej miejscowości Ancona.
Miłośnicy Kubusia Puchatka, Prosiaczka i Kłapouchego, bohaterów książek A. A. Milne’a, ich pomnik mogą zobaczyć w Newton w stanie Massachusetts w USA.
Pomnik upamiętniający psa Dżoka, którego historię opisała Barbara Gawryluk w książce „Dżok. Legenda o psiej wierności” wzniesiono w Krakowie. Dżok był czarnym mieszańcem, jego właściciel w tragicznych okolicznościach zmarł na zawał serca w pobliżu ronda Grunwaldzkiego. Pies czekał tam na swojego pana. Dokarmiany przez mieszkańców Krakowa, budził ich podziw i sympatię. Po około roku oczekiwania pozwolił się przygarnąć nowej opiekunce. Po jej śmierci Dżok uciekł i, wałęsając się po terenach kolejowych, zginął pod kołami jadącego pociągu…
Pomnik ku czci Amelii Bedelii, bohaterki cyklu książek Peggy Parish, znajduje się w Manning, w Południowej Karolinie w USA.
Pomniki upamiętniające bohaterów „Księgi dżungli” R. Kiplinga można podziwiać w Grand-Rapids w stanie Michigan.
Pomnik Pana Tumnusa, fauna występującego w powieści C. S. Lewisa „Lew, czarownica i stara szafa”, wznosi się w Kingsport w stanie Tennessee.
Mary i Dick, bohaterowie książki F. H. Burnett „Tajemniczy ogród”, mają swój pomnik w Central Parku w Nowym Jorku.
Tomek Sawyer i Huck Finn wędrują razem na pomniku w miejscowości Hannibal w stanie Missouri.
Opracowanie: Maria Stańczuk