Z okazji obchodzonego 8 maja Dnia Bibliotekarza i Bibliotek prezentujemy książki ze słowami biblioteka, bibliotekarz w tytule. Nasz wybór jest bardzo subiektywny i, rzecz jasna, niepełny 😊… „Książka zabierze Cię, w czasie i przestrzeni, dokąd tylko chcesz… Książka to aktualnie jedyna obowiązująca przepustka, która pozwala bezpiecznie i bez przeszkód podróżować po całym świecie (…)”. Zapraszamy zatem do podróży, do odwiedzenia Oslo i Fjærland w Norwegii, Alexandriaville w stanie Ohio w USA, wszystkich miejsc, w których bywał Alcatraz Smedry i do… biblioteki 😊.
„Magiczna biblioteka Bibbi Bokken”
Tekst: Jostein Gaarder
Ilustracje: Klaus Hagerup
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: Czarna Owca
Czy odwiedziliście kiedyś antykwariat lub bibliotekę, mieszczącą pokój z książkami, które nie zostały jeszcze napisane? Nie? W takim razie wybierzcie się do Norwegii! Jeśli to jednak zbyt daleko i obecnie nie ma możliwości zagranicznych wyjazdów, koniecznie przeczytajcie tę pozycję! Zabierze Was ona w podróż do krainy słów i książek!!! W dodatku będzie pełna przygód i intrygujących tajemnic…
Nils mieszka w Oslo, Berit we Fjærland na zachodzie Norwegii. Żyją w czasach, kiedy nie było Internetu i smartfonów. Piszą do siebie listy w zamykanym na kluczyk zeszycie, który wysyłają pocztą. Pewnego dnia Berit widzi, jak tajemniczej damie wypada z torebki list. Czyta go ukradkiem. Jest w nim mowa o książce, która ukaże się dopiero w przyszłym roku. Kto napisał ten niezwykły list? Czy można trzymać w ręku książkę, która dopiero zostanie wydana? I kim jest Bibbi Bokken? Dlaczego w jej domu nie ma książek, chociaż wiadomo, że je zbiera? Nils i Berit szukają nie tylko tajemniczej książki, ale także magicznej biblioteki…
„Biblioteka pana Lemoncella”
Tekst: Chris Grabenstein
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Wydawnictwo: Wilga
„Biblioteka pana Lemoncella” to powieść przygodowa, w swojej treści nawiązująca do książki „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla. Dwanaścioro uczniów, finalistów konkursu na napisanie eseju, wśród których są Kyle, Akimi, Hayle, Sierra i Miguel, zostaje wciągniętych w grę, której areną staje się nowo wybudowana w mieście Alexandriaville biblioteka. Nie jest to jednak zwykła książnica, lecz bardzo nowoczesny i pełen niespodzianek budynek. Jego pomysłodawcą, projektantem i fundatorem jest sławny bogacz, filantrop, ekscentryk, autor uwielbianych przez Kyle’a gier planszowych i komputerowych – Luigi L. Lemoncello. Uczestnicy zabawy w bibliotece, która zamienia się w escape room, muszą rozwiązać liczne zagadki i rebusy. Wykorzystują mnóstwo wskazówek, które mają im pomóc odnaleźć alternatywne wyjście z biblioteki i tym samym wygrać niezwykłą i wciągającą grę. Czy uda im się to zrobić, zanim minie ustalony czas? Jakie są zasady tej gry? Z jakimi przeszkodami będę musieli zmierzyć się młodzi bohaterowie? Czego dowiedzą się o sobie samych? W książce znajdziemy wiele odniesień do klasyki literatury dziecięco-młodzieżowej, co dla bibliofilów będzie dodatkową zachętą do czytania!
Cykl „Alcatraz kontra Bibliotekarze”:
Piasek Raszida, Kości skryby, Rycerze Krystalii, Zakon Rozbitej Soczewki, Mroczny talent
Tekst: Brandon Sanderson
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: IUVI
„Alcatraz kontra Bibliotekarze” to obfitujący w niecodzienne zdarzenia pięciotomowy cykl książek dla młodzieży, autorstwa mistrza fantasy, Brandona Sandersona. Opowiadają one o przygodach Alcatraza Smedry’ego, który wciąż ma pecha. Pewne wydarzenie odwraca jednak jego los i rozpoczyna serię niezapomnianych przygód… Tom I – „Piasek Raszida”. Alcatraz Smedry wychowuje się w kolejnych rodzinach zastępczych. Chłopiec, choć oczywiście nieumyślnie, sprawia kłopoty swoim opiekunom, a ci szybko mają go dość. Gdy Alcatraz przypadkiem podpala kuchnię w nowym domu, wie, że to już ten czas, w którym trzeba będzie ponownie zmienić miejsce zamieszkania. Tymczasem otrzymuje zagadkową przesyłkę z piaskiem, który niegdyś należał do jego rodziców. Niestety, ten dziwny prezent zostaje skradziony przez podejrzaną grupę Bibliotekarzy. Chłopak dowiaduje się, że jego rodzice należeli do osób, które sprzeciwiały się Bibliotekarzom i wraz z innymi, otwarcie z nimi walczyli. Tytułowy bezcenny piasek Raszida może dać organizacji władzę nad całym światem. Czy Alcatraz zdoła przeciwstawić się jednym z najgroźniejszych osób na całej kuli ziemskiej?
W tomie II, zatytułowanym „Kości skryby”, Alcatraz trafia do Biblioteki Aleksandryjskiej, która, jak się okazuje, nie została ziszczona. Tam odnajduje bardzo ważny trop, mogący zupełnie odmienić jego życie. Przy okazji bohater odkrywa złoty sarkofag, a w nim znajduje odpowiedź, dlaczego zawsze wszystko psuje… W podróży towarzyszy mu dziewczyna o imieniu Bastylia. Alcatraz bardzo się cieszy, że ma w niej sojusznika, zwłaszcza, że Bibliotekarze nie ustępują i ustawicznie depczą im po piętach…
W tomie III – „Rycerze Krystalii” – chłopiec przybywa do Nalhalli. Tu wszyscy znają jego imię i chcą, by choć chwilę z nimi porozmawiał. Jednak Wolne Królestwa to krainy, do których powoli docierają także Bibliotekarze. Czy młodemu bohaterowi uda się zapobiec traktatowi ze złowrogą organizacją oraz odszukać wśród rycerzy Krystalii tego, kto zdradził?
W IV tomie serii – „Zakon Rozbitej Soczewki” – Alcatrazowi przyjdzie się zmierzyć z groźbą rychłego upadku Mokii, która może pociągnąć za sobą inne Wolne Królestwa. Chłopiec nie może do tego dopuścić, ponieważ cały świat trafiłby wtedy pod dyktaturę Bibliotekarzy. Tym razem bitwa ma być jednak trudniejsza niż kiedykolwiek. Choć jego jedyna broń to kilka par soczewek, zapas wybuchowych pluszowych misiów i niewiarygodny talent do psucia, Alcatraz i tak podejmie wyzwanie. Czy sprosta zadaniu i uratuje oblężone miasto?
Tom V – „Mroczny talent”. Alcatraz Smedry zdołał pokonać armię złych Bibliotekarzy i uratować królestwo Mokii. Szkoda, że przy okazji udało mu się zepsuć talenty Smedrych. Co gorsza, jego ojciec próbuje wprowadzić w życie sekretny plan, który może doprowadzić do zagłady świata, a Bastylia leży pogrążona w śpiączce. Aby się ocknęła, Alcatraz musi dokonać infiltracji Wielkoteki, zwanej Biblioteką Kongresu, źródła groźnej bibliotekarskiej mocy. Czy pozbawiony możliwości korzystania ze swego talentu bohater znajdzie sposób, by ocalić Bastylię i na dobre pokonać Bibliotekarzy?
„Basia i biblioteka”
Tekst: Zofia Stanecka
Ilustracje: Marianna Oklejak
Wydawnictwo: Egmont
Basia ma swoją ulubioną pisarkę – jest nią pani Róża Marcinek. Pewnego dnia ze swoją wychowawczynią, panią Martą oraz innymi dziećmi, dziewczynka odwiedza bibliotekę. Spotyka tam panią Różę, autorkę ukochanych książek, która ma poprowadzić warsztaty artystyczne dla przedszkolaków. Basia jest bardzo podekscytowana i z tej radości nie może zasnąć! Podczas warsztatów dziewczynka próbuje zrozumieć, jak to się dzieje, że powstają książki? Kim jest prawdziwa pisarka lub prawdziwy pisarz? Dowiaduje się też bardzo ważnej rzeczy – że każdy może być twórcą, wystarczy sięgnąć do swojej wyobraźni. Biblioteka okazuje się być fantastycznym miejscem, niezwykłym i pełnym niespodzianek…
„Franklin i książka z biblioteki”
Tekst: Paulette Bourgeois
Ilustracje: Brenda Clark
Tłumaczenie: Patrycja Zarawska
Wydawnictwo Debit
To kolejna zabawna i pouczająca historyjka o przygodach sympatycznego żółwia Franklina i jego przyjaciół Tym razem dowiadują się oni, co to jest biblioteka, jakie książki można w niej znaleźć oraz co należy zrobić, gdy wypożyczona książka zagubi się. I jak zawsze w opowiadaniach o Franklinie, jest rozsądne rozwiązanie problemów i szczęśliwe zakończenie.
„Kamyczek w bibliotece”
Tekst: Johanne Mercier
Wydawnictwo: Rea
Kamyczek po raz pierwszy idzie do biblioteki! Początkowo chłopczyk nie może odnaleźć się w nowym miejscu i boi się. Wyrozumiały i cierpliwy tata sprawia, że synek odkrywa w bibliotece wiele skarbów w postaci książek, a przy tym doskonale się bawi i uczy. Przekonuje się, że warto poznawać nowe miejsca i czerpać z nich radość. Książka zawiera piękne ilustracje. Opowiadania o Kamyczku to wyjątkowa seria książek dla dzieci, polecanych przez pedagogów i psychologów rodzicom i ich pociechom. Przygody małego chłopczyka dają rodzicom możliwość zaobserwowania rozwoju swojego dziecka. Natomiast dzieciom stwarzają szansę przezwyciężenia swoich słabości, pokonania lęków i rozwiązania wielu problemów. Każda z życia wzięta historyjka napisana jest prostym, zrozumiałym językiem. Zawiera morał i z przesłanie.
„Ciekawski George w bibliotece”
Tekst: Margret i Hans Augusto Rey
Ilustracje: Jeffrey J. Abrams
Tłumaczenie: Anna Kozanecka
Wydawnictwo: MODO
Ciekawski George – mała niesforna małpka – to ulubieniec wielu pokoleń dzieci na całym świecie. Stworzony przez Margret i H.A.Rey’ów stał się bohaterem serii książek zaliczanych do klasyki amerykańskiej literatury dziecięcej. Od 79 lat uczą one, bawią i wzbudzają uśmiech na twarzach zarówno dzieci, jak i dorosłych. Książki o Ciekawskim George’u zostały przetłumaczone na 25 języków. W tym opowiadaniu George po raz pierwszy wybrał się do biblioteki. Tak bardzo spodobały mu się książki, że postanowił zabrać większość do domu. Małpka przez swój pomysł wywołała spore zamieszanie, ale z opresji uratowali ją przyjaciele…
„Kicia Kocia w bibliotece”
Autor: Anita Głowińska
Ilustracje: Anita Głowińska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Kicia Kocia zna już wszystkie książki, które ma w domu. Wybiera się więc z mamą do biblioteki. Dostaje swoją własną kartę biblioteczną i wypożycza pierwszą książkę, trafia też na spotkanie z autorką baśni. Co ciekawego można jeszcze robić w bibliotece? Kicia Kocia to bohaterka serii książeczek autorstwa Anity Głowińskiej dla najmłodszych czytelników. Tytułowa rezolutna kotka wraz z wyrozumiałymi opiekunami i wiernymi przyjaciółmi, Packiem, Adelką i Juliankiem, odważnie odkrywa świat i uczy się najważniejszych zasad, obowiązujących w codziennym życiu.
Życzymy wiele przyjemności z czytania! 😊
Nauczyciele bibliotekarze