2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Od lat na całym świecie w kwietniu podejmowanych jest wiele inicjatyw, mających na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu oraz solidarności z nimi. Z uwagi na to, że w tym roku ten dzień przypadł w weekend , wydarzenie obchodziliśmy 03 kwietnia.  Aby przybliżyć uczniom zachowanie i sposób patrzenia na świat osób z autyzmem dzieci z klasy I A obejrzały krótki film będący wprowadzeniem do tematyki autyzmu. Miał  on na celu podniesienie świadomości dzieci, budowanie zrozumienia i akceptacji w przyszłych pokoleniach.  https://www.youtube.com/watch?v=5n93mDQ8080
Podczas lekcji uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w pogadance na temat autyzmu. Dowiedzieli się, że osoby z autyzmem widzą, słyszą i czują świat inaczej niż my. I nie jest to ani gorszy ani lepszy odbiór świata. Po prostu inny. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie. Dzięki temu zrozumiały, jak ważne jest, aby szanować różnice między ludźmi, wspierać i szanować się wzajemnie. Uczniowie  również kolorowali  puzzle. Każdy element był inny, kolorowy , piękny. Próbowali ułożyć z nich jakąś całość. Okazało się, że puzzli nie da się idealnie złożyć, bo każdy z nas jest inny, jest odrębną osobą.

Opracowanie: Bożena Miłońska, Marzena Dziewulska