W związku z przypadającym we wrześniu br. stuleciem urodzin pisarza, rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema. Autor „Bajek robotów” był mistrzem literatury fantastyczno-naukowej. W swojej twórczości poruszał tematy dotyczące nauki i techniki, ludzkiej natury, możliwości komunikowania się ludzi z innymi istotami inteligentnymi. Charakterystyczne dla książek Lema są wątki związane z pojawieniem się na naszej planecie przybyszów z Kosmosu, wojny gwiezdne, „bunty robotów” skierowane przeciwko ich twórcom.
Wiele literackich pomysłów i futurologicznych wizji pisarza znajduje odzwierciedlenie w otaczającej nas rzeczywistości. Lem trafnie przewidział m.in. rozwój sztucznej inteligencji, a także zagrażające naszej planecie katastrofy klimatyczne. Tablet i e-booki, smartfony, Google, druk 3D, a nawet Matrix zostały wymyślone przez Lema już w połowie XX wieku !!! Motywy z jego twórczości są obecne w kulturze masowej, np. w grach komputerowych.
Ciekawostki
Stanisław Lem z wykształcenia był lekarzem, ale nie pracował w zawodzie.
Znał kilka języków obcych, z niezwykłą łatwością poruszał się w takich dziedzinach jak psychologia, matematyka, fizyka, cybernetyka, genetyka, biologia, informatyka czy psychotronika.
Imieniem Stanisława Lema nazwano planetoidę nr 3836 oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.
Pisarz otrzymał nominację do literackiej Nagrody Nobla, ale ostatecznie przyznano ją Czesławowi Miłoszowi w 1980 roku.
Kolekcjonował modele latające.
Bardzo dużo i szybko czytał.
Autor książek „Cyberiada”, „Solaris”, „Bajki robotów”, „Opowieści o pilocie Pirxie” jest najczęściej tłumaczonym na świecie polskim pisarzem. Jego dzieła przełożono na 52 języki i wydano łącznie w ponad 41 milionach egzemplarzy.
Zachęcam do sięgnięcia po utwory Stanisława Lema, które znajdują się w zbiorach naszej biblioteki.
Opracowanie: Maria Stańczuk, nauczyciel bibliotekarz