Literackie mikołajki z Mikołajem

❄❄❄🎄📚🎅🎁📚❄❄❄🧸📚❄❄❄

Zwyczaj obdarowywania się prezentami 6 grudnia, tak zwane mikołajki, jest kultywowany na cześć słynącego z dobrych uczynków świętego Mikołaja, biskupa z Miry. Na temat tej żyjącej w III wieku naszej ery postaci krąży wiele legend. Jedna z nich opowiada historię pewnego mężczyzny, który żył w skrajnym ubóstwie, i nie mógł zapewnić posagu swoim trzem córkom. Dowiedziawszy się o tym, biskup wrzucił przez komin do mieszkania rodziny trzy sakiewki wypełnione pieniędzmi. Woreczki miały wpaść do pozostawionych do wyschnięcia pończoch uratowanych w ten sposób dziewcząt. Stąd ma się wywodzić, obecny w niektórych krajach, zwyczaj wieszania skarpet na kominku. Święty Mikołaj jest jednym z tych świętych, których życiorys dokumentują tylko nieliczne fakty historyczne. Więcej o jego życiu i działalności możecie przeczytać zaglądając pod linki:
link 1
link 2
W naszej tradycji pamięć o świętym Mikołaju jest wciąż żywa i podtrzymywana przez kolejne pokolenia. Dzień imienin Mikołaja, przypadający 6 grudnia, jest okazją do wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowania bliskich drobnymi prezentami otwarcie lub w tajemnicy, na przykład przez wkładanie ich pod poduszkę lub stawianie obok łóżka, wkładanie do skarpety… Na przestrzeni wieków święty Mikołaj zmienił swój wygląd. Dawniej był powszechnie przedstawiany jako poważny, pełen godności biskup, który chodził w ceremonialnych szatach kościelnych. Na głowie miał mitrę, w dłoni trzymał pastorał, czyli laskę pasterską. Dzisiaj Mikołaj często ubiera się na czerwono, nosi gruby płaszcz obszyty białym futrem, na głowie ma czerwoną czapkę z pomponem, a na plecach dźwiga wielki worek wyładowany po sam brzeg prezentami. Warto dodać, że współczesny, wszechobecny już od listopada święty Mikołaj swój wizerunek sympatycznego grubiutkiego i uśmiechniętego staruszka w biało-czerwonym wdzianku zawdzięcza reklamie coca-coli z lat trzydziestych XX wieku.

     

Pamiętajmy o tym, że bez względu na to, który wątek mikołajkowej tradycji i który wizerunek świętego Mikołaja wydaje nam się bliższy, warto zachować w sercu to, co legło u podstaw tych przekazywanych przez wieki legend i zwyczajów. Dobroć, chęć dzielenia się z innymi i bezinteresowna miłość są najważniejsze. I tak naprawdę dużo milej jest zrobić komuś prezent niż go dostać… Misja świętego Mikołaja zaczyna się 6 grudnia, ale nie kończy się pod choinką. Polega na czynieniu dobra na co dzień. Dla wielu ludzi, na przykład Waszych babć, dziadków, koleżanek, kolegów najlepszym prezentem jest przyjazne, serdeczne, życzliwe słowo, uśmiech, pomoc w razie potrzeby lub po prostu zwykła Wasza obecność. A prezent nie musi dużo kosztować, ważne by wypływał z serca. Spróbujcie być świętymi Mikołajami przez cały rok. Nie tylko od święta. Wystarczy, że będziecie uważni, spostrzegawczy, życzliwi w stosunku do innych ludzi i będziecie się dzielić bezinteresownie z nimi tym, co macie. Bo warto być dobrym!!! Mówi o tym wiersz „Jak dobrze być dobrym” Małgorzaty Strzałkowskiej:
Jak dobrze być dobrym
na co dzień i w święta
i myśleć o innych,
i dbać o zwierzęta,
mieć oczy otwarte
i słuchać serduszka,
bo ono nie kłamie
gdy szepcze do uszka.
Choć nie ma co marzyć
i liczyć na cuda,
że w życiu bez przerwy
być dobrym się uda,
lecz warto spróbować
choć troszkę. Dlaczego?
Bo w życiu nad dobro
nic nie ma lepszego.

Pod tym linkiem możecie posłuchać piosenki o prawdziwym świętym Mikołaju:
link 3
O znaczeniu empatii, życzliwości i czynienia dobra dowiecie się z opowiadania Zofii Staneckiej „Mikołajki”, które pochodzi z książki „Świerszczyk. Wielka księga”, Wyd. Egmont, 2015
Zofia Stanecka, Mikołajki
Opowiadania możecie również wysłuchać, zaglądając na stronę:
abc.tvp.pl
Zwyczaj obdarowywania się prezentami obchodzony jest na wielu krajach, jednak w każdym z nich na swój charakterystyczny sposób. Mikołaj przybiera różne postaci i przychodzi do dzieci w różnym czasie. A jakie i kiedy? Sprawdźcie to, zaglądając pod linki:
tradycje z różnych stron świata
Mikołajki święto obchodzone na całym świecie
O tradycjach mikołajkowych nie tylko w polskich domach przeczytacie w opowiadaniu „Mikołajki” Renaty Piątkowskiej pochodzącym z książki | „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści” Renata Piątkowska Mikołajki i w dwóch opowiadaniach Grzegorza Kasdepke „Słodki prezent” i „Mikołajki bis!” zaczerpniętych z książek „Słodki rok Kuby i Buby” oraz „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu” Słodki prezent mikołajki bis
Pod tymi linkami znajdziecie propozycje książek na czas adwentu:
maluszkoweinspiracje.pl
literatura dla dzieci o świętach
książki dla dzieci na czas adwentu
świąteczne książki
adwent

Źródło zdjęć:
https://deccoria.pl/aranzacje/antyki/santa-claus-44937

Wspaniałych mikołajek życzą nauczyciele bibliotekarze.