„Lekcje ciepła”

Izba Gospodarcza Ciepłownictwa Polskiego w ramach Programu Promocji Ciepła Systemowego opracowała materiały edukacyjne do prowadzenia ekologicznych zajęć o cieple i energii. Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Energii objęło ten program honorowym patronatem.
Lekcje zostały przeprowadzone przez nauczyciela przyrody- Bożenę Kotowską w klasie IVa oraz nauczyciela geografii Hannę Sobieszuk w klasie Vb, w oparciu o materiały przekazane podczas szkolenia.
Uczniowie zgłębiali wiedzę na temat „Czym jest ciepło systemowe”, „Jakie mogą być odnawialne i nieodnawialne źródła pozyskiwania energii”.
Bardzo chętnie dyskutowali oraz rozwiązywali zadania na kartach pracy. Wykonaliśmy też doświadczenie z pomiarem temperatury wody.
Najbardziej zainteresowani byli metodą „pajęczyna”. Wymienili bardzo dużo sposobów oszczędzania energii.
Uczniowie z ciekawością śledzili doświadczenie „Jak powstaje smog”. Większość osób wiedziała co to jest smog i czego nie należy robić, aby się tworzył w miastach. Nie mieli jednak świadomości, jak ten smog szkodzi zdrowiu. Dlatego slajd „Szkodliwy wpływ smogu” czytali z ciekawością.
Analizując wspólne działania zmierzające do zmniejszenia smogu w Siedlcach zrobiliśmy rysunek z użyciem kolorów, jak dostajemy się do szkoły. Okazało się, że klasa IVa jest klasą ekologiczną. Większość uczniów chodzi do szkoły lub jeździ rowerem. Tylko kilka osób jest przywożonych przez rodziców.

Bożena Kotowska
Hanna Sobieszuk