Jak powiedział Cyceron: „Jeśli usuwa się z życia miłość i życzliwość, to usuwa się wszelką przyjemność”.
Pomysł Światowego Dnia Pozdrowień narodził się już w 1973 roku pod nazwą World Hello Day w Stanach Zjednoczonych. Był odpowiedzią na wojnę Izraela z Egiptem.
Z czasem święto przerodziło się w całkowicie niepolityczne. W Polsce bardzo mało o nim słyszano, aż do 2006 roku, gdy zainteresował się nim Wrocław.
Tam też pierwszy raz w Polsce przygotowano celebrację tego święta na szerszą skalę.
Czy faktycznie mało w nas życzliwości, że trzeba o tym przypominać? Kim jest człowiek życzliwy? Słownikowa definicja mówi, że jest to osoba nastawiona przychylnie i przyjaźnie, dobra i serdeczna. Z czego składa się życzliwość? Wystarczy zsumować uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie. Czy to wiele? Wcale. A mimo wszystko na co dzień zapominamy o takich gestach. Być może mało wyraźnych, ale z pewnością wiele znaczących. Goniąc za dobrami materialnymi, zamykamy się (i to bardzo szczelnie) w swojej skorupie. Przemykamy obok siebie na ulicy, w szkole, w sklepie, autobusie itd. Czasem spoglądając ukradkiem, rzadziej zdobywając się na jakikolwiek przyjazny gest. A przecież, żeby zasłużyć na życzliwość innych, samemu trzeba się na nią zdobyć! Każdy stara się to zrobić. Co prawda z różnym skutkiem, ale liczą się chęci. Jeśli wymagamy, by inni traktowali nas z szacunkiem, sami też tak róbmy.
Tak naprawdę każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, a nie tylko jeden kalendarzowy. Uprzejmość jest zawsze na miejscu. Pamiętajmy, że „życzliwe spojrzenie i uśmiech więcej nieraz znaczą, niż udany dialog”. I oby tak było!
Czasami wystarczy uśmiech, dobre słowo, okazanie życzliwości, by chociaż trochę poprawiły się relacje między ludźmi.
W naszej szkole z okazji dnia życzliwości funkcjonowała szkolna „Poczta Życzliwości i Pozdrowień”, za pośrednictwem, której uczniowie i nauczyciele mogli przesłać pozdrowienia i życzenia do wybranych osób. 22 listopada wszystkie kartki trafiły do adresatów. Liściki sprawiały wiele uśmiechu i radości uczniom i nauczycielom.
Klasą najbardziej życzliwą (w kategorii RADOSNE POZDROWIENIA) została klasa 3c.
Serdecznie gratulujemy!!!
Samorząd Uczniowski kl. I-III