„Stawiłem sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu…” napisał Horacy, mając na myśli nie dobra materialne, nie budowle ani posągi, a swoje dzieła i wiedzę, które w umysłach ludzkich przetrwają tysiąclecia, znacznie dłużej niż jakikolwiek metal czy kamień. Pomniki ku czci postaci historycznych, poetów czy pisarzy powinny oddawać nie tylko podobieństwo do osoby, którą się nim honoruje, ale także jej charakter, dorobek, osobowość… Przedstawiamy Wam galerię wybranych pomników twórców literatury. Otwiera ją nasz noblista Henryk Sienkiewicz. Jego pomnik wznosi się w Kielcach.
Taki Ernest Hemingway przesiaduje w barze Floridita w Hawanie na Kubie. Aż ma się ochotę do niego podejść i porozmawiać jak ze starym dobrym przyjacielem…
A to pomnik Antoine de Saint-Exupéry’ego i Małego Księcia w mieście Lyon we Francji.
Ta postać w lśniącej zbroi z piórem i księgą to William Szekspir. Na turystów, chętnych na selfie z nim, czeka w Ontario w Kanadzie.
Pomnik Juliusza Verne’a można podziwiać na deptaku w Vigo w Hiszpanii.
A to już S.C. Lewis w drodze do Narnii. Pomnik wznosi się w Belfaście w Irlandii.
Przed nami trzy pomniki Hansa Christiana Andersena. Pierwszy przedstawia baśniopisarza w długim modnym płaszczu, a drugi… w kąpieli. Oba znajdują się w jego rodzinnej miejscowości w Odense. Trzeci pomnik ze spiżu, przedstawiający Andersena w towarzystwie brzydkiego kaczątka, wznosi się w Central Parku na Manhattanie w Nowym Jorku.
I trochę dziwny, przyznacie sami, pomnik Astrid Lindgren… Można go obejrzeć w Sztokholmie w Szwecji.
A to już pomnik Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem. Pisarzowi towarzyszy wierny Koziołek Matołek.
Pomnik Theodora Seussa Geisela (Doktora Seussa) i Kota Prota znajduje się San Diego w Kalifornii.
I na zakończenie pomnik Marka Twain’a w Utah w USA.
Opracowanie: Maria Stańczuk