Dzień Pluszowego Misia

W miniony czwartek 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza, najbardziej mięciutka i przyjemna postać na półkach z zabawkami – Pluszowy Miś. Któż nie pamięta swojego najlepszego przyjaciela z dzieciństwa? I choć ten dzień w przedszkolach będzie nieco inny niż zwykle, bo w większości przypadków nie będzie można przynieść swojego ukochanego misia, to jednak warto uczcić ten dzień w nieco inny sposób. Miejmy nadzieję, że już za rok nie będzie żadnych ograniczeń i pluszaki będą mogły towarzyszyć nam i naszym przedszkolakom w tym cudownym i wyjątkowym dniu.

Mimo że na rynku nie brakuje nowoczesnych zabawek z wieloma funkcjami, bajerami i innymi ulepszeniami, to pluszowy miś zdecydowanie wygrywa. Nie musi się nawet bronić, bo nie ma szans na to, by został zdetronizowany – król zabawek jest tylko jeden! Dzieci bardzo silnie związują się ze swoimi pluszakami, które służą do tulenia, targania, czasami zamieniają się w poduszkę, a nawet wcielają się w różne role w zabawie. Misie są po prostu dla dzieci bardzo ważne. Skoro dzieci obchodzą urodziny i święta, to dlaczego nie świętować dnia ukochanego przyjaciela?

Z tej okazji dzieci na świetlicy zapoznały się z historią Misia Pluszowego. Zorganizowano wystawkę książeczek o prawie wszystkich znanych misiach na świecie.

Krótki rys historyczny Pluszowego Misia

W listopadzie 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore “Teddy” Roosevelt podczas polowania ujrzał małego niedźwiedzia, który miał być przeznaczony na trofeum. Zlitował się nad zwierzęciem i kazał puścić je wolno. Wydarzenie zilustrował Clifford Berryman, a jego grafika opublikowana została w dzienniku “The Washington Post”. To właśnie ten rysunek stał się inspiracją dla Morrisa Mitchoma, który za specjalnym pozwoleniem prezydenta rozpoczął produkcję pluszowych misiów o nazwie Teddy. Miś zyskał ogromną popularność i do dzisiaj polski pluszowy miś, to dla mieszkańców zza oceanu „Teddy’s Bear”!

Dzieci bardzo zainteresowały się różnymi historiami misiów i bardzo chętnie wypożyczały książeczki o misiach w szkolnej bibliotece.

Opracowanie: Małgorzata Zagalska